Panele fotowoltaiczne z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne. Instaluje się je w domach, ale również w naszym kraju powstaje coraz więcej dużych farm fotowoltaicznych. Zarówno jeden, jak i drugi sposób to bardzo dobry sposób na zarobek bądź oszczędności w budżecie domowym. Ile kosztuje wybudowanie mikro oraz dużej elektrowni solarnej w Polsce? Jak wygląda system handlu nadwyżkami energii z elektrowni fotowoltaicznych w Polsce oraz dlaczego to wszystko się opłaca?
Opłacalność elektrowni fotowoltaicznej jest zależna od bardzo wielu czynników. Zanim zabierzemy się za budowę zdecydowanie warto jest wykonać dokładny plan oraz kosztorys całego przedsięwzięcia. Oczywistym jest, że im więcej wyprodukuje elektrownia słoneczna prądu, tym na większe oszczędności można liczyć. Istnieje jednak ryzyko przeszacowania swoich możliwości – domowe elektrownie fotowoltaiczne mogą wyprodukować znacznie więcej prądu zapotrzebowanie, a wiadomo, że czym mocniejsza instalacja, tym więcej pieniędzy trzeba wydać na jej budowę. Każdy panel fotowoltaiczny, cena osprzętu oraz robocizny powinna być dokładnie obliczona i dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Domowa elektrownia fotowoltaiczna – dlaczego się opłaca w pięciu punktach
- Domowa elektrownia fotowoltaiczna opłaca się przez cały rok. Dlaczego? Mitem jest, że panele fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej zimą. Nawet wtedy każdy panel fotowoltaiczny skierowany w kierunku południowym jest w stanie wyprodukować odrobinę prądu. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne on grid nadwyżki stale oddają do sieci i można je odebrać kiedy instalacja nie daje wystarczającej mocy – zapotrzebowanie jest wyższe niż zdolność wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii. W mikroelektrowniach fotowoltaicznych w Polsce stosunek wynosi 1 Kwh do 0,8 kWh, które można odebrać.
- Instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po kilku latach. Całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej mieści się w przedziale od 16000 do 47000 tysięcy złotych. Przedział jest duży, ale wszystko zależy od rodzaju instalacji, technologii oraz przede wszystkim jej mocy. Wszelkie szacunki mówią, że dobrze zoptymalizowana domowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce jest w stanie zwrócić się już do 10 lat. Tymczasem panele fotowoltaiczne i cały osprzęt ma żywotność około 30 lat. Ten prosty rachunek pokazuje, że czystym i darmowym prądem można cieszyć się przez znaczną większość czasu działania paneli fotowoltaicznych.
- Domowa elektrownia fotowoltaiczna znacznie podwyższa cenę naszej nieruchomości. To dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które mają w przyszłości w zamiarze sprzedać swój dom. Fotowoltaika jest teraz w modzie, dlatego sprzedając dom wyposażony w taki system można liczyć na jego wyższą cenę. Mając na względzie to, że koszty instalacji mogą zwrócić się już po 10 latach użytkowania, to sprzedając dom po tym czasie można liczyć na korzystniejszą cenę.
- Domowa elektrownia fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od stale wzrastających cen prądu. W 2020 roku instalacja fotowoltaiczna do 10 kW za każde wyprodukowany i oddany do publicznej sieci energetycznej 1kWh może odebrać dla siebie 0,8 kWh kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe niż możliwości domowej elektrowni fotowoltaicznej. W praktyce oznacza to, że w skali roku rachunki za prąd można obniżyć do absolutnego minimum, czyli kosztów stałych, np. opłaty abonamentowej. Dobrze zoptymalizowana elektrownia fotowoltaiczna sprawia, że stajemy się bardziej niezależni energetycznie, a nasze rachunki za prąd kształtują się na przyzwoitym poziomie. To znaczące oszczędności dla domowych budżetów w skali całego roku.
- Elektrownie fotowoltaiczne opłacają się nie tylko ze względu na oszczędności pieniężne. Budowna elektrowni fotowoltaicznych i umieszczanie paneli słonecznych na dachu jest korzystne ze względu ekologię. Energia produkowana ze słońca jest całkowicie czysta i nie obciąża naszego ekosystemu. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy obserwuje się galopującą degradację środowiska naturalnego.
Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce – ile można zaoszczędzić na swojej własnej elektrowni?
Elektrownia fotowoltaiczna zbudowana z paneli fotowoltaicznych znajdujących się na naszym dachu pozwala na obniżenie rachunków za prąd jedynie do kosztów stałych. Bardzo uproszczony rachunek pokazuje, że mini elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3kW są w stanie obniżyć comiesięczny rachunek za prąd o 150 złotych. Przy niewielkich gospodarstwach domowych, zamieszkiwanych przez na przykład dwie osoby dorosłe i dzieci to na pewno zauważalna oszczędność. W tym rachunku widzimy również, że kiedy średnie rachunki miesięczne wynoszą około 250 złotych, potrzebujemy wybudować elektrownię o mocy minimum 5kW.
Mała elektrownia fotowoltaiczna w Polsce – ile kosztuje jej budowa?
Koszt budowy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce jest zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszy z nich to wielkość naszej instalacji oraz oczekiwana moc. Pod uwagę należy brać również rodzaj i cenę paneli fotowoltaicznych oraz ich ilość. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj naszej instalacji. Na rynku dostępne są aktualnie popularne w codziennym użytku instalacje on grid oraz instalacje off grid, które powszechnie uważane są za znacznie droższe i nie zawsze opłacalne.
Aby wybudować małe elektrownie fotowoltaiczne w Polsce o mocy 3kW należy liczyć się z wydatkiem minimum 16000 tysięcy złotych i mówimy tutaj o najniższych kosztach i wykorzystaniu podzespołów najniższej jakości. Elektrownie o mocy 5kW to już koszty zaczynające się od 22000 tysięcy złotych, a domowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy 10kW kosztują najmniej około 35000 złotych.
Elektrownie solarne – czy to przyszłość?
Przydomowe elektrownie solarne w Polsce to zdecydowanie przyszłość. Biorąc pod uwagę fakt wzrastających rachunków za energię elektryczną, niepewną przyszłość i bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju, degradację środowiska naturalnego przez konwencjonalne źródła energii zdecydowanie możemy mówić, że elektrownie solarne są przyszłością. Niebagatelną rolę odgrywa również tutaj fakt, że nieruchomość wyposażona w panele fotowoltaiczne osiąga większą wartość rynkową.
Budowa elektrowni fotowoltaicznej w domu – jak to zrobić, żeby nie przepłacić?
Przede wszystkim należy skorzystać z pomocy sprawdzonej firmy. Panele fotowoltaiczne z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne, a firmy oferujące usługi w tym zakresie rosną jak grzyby po deszczu. Nie warto ufać podrzędnym fachowcom, ponieważ nie zawsze są w stanie oni właściwie zoptymalizować domową elektrownię i narazić klienta na niepotrzebne koszta.
Mini elektrownie fotowoltaiczne vs. budowa elektrowni fotowoltaicznej o dużej mocy
To wszystko wymaga kalkulacji i optymalizacji. Małe domostwa będą potrzebowały niewielkiej mocy, duże większej – to oczywiste. Właściwe oszacowanie kosztów oraz potrzeb to jedyna droga do wprowadzenia oszczędności w domowym budżecie.