Zestaw fotowoltaiczny on grid czy zestaw fotowoltaiczny off grid? To pytanie, które jest najczęściej zadawane, kiedy ktoś dopiero zaczyna przygodę z fotowoltaiką. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne i znacznie częściej można spotkać je w domowych mikroelektrowniach. Czym charakteryzują się zestawy fotowoltaiczne on grid, ile mogą kosztować oraz co należy na ich temat wiedzieć?

Zestaw fotowoltaiczny on grid – czym się charakteryzuje?

Zestawy fotowoltaiczne on grid powszechnie stosuje się w domowych mikroelektrowniach. System jest podpięty do sieci elektrycznej i w teorii pozwala na odsprzedaż nadwyżki uzysków energetycznych. Instalacja on grid składa się nie tylko z paneli fotowoltaicznych, ale również z inwertera (urządzenia, które zamienia prąd stały na prąd zmienny), dwóch liczników – produkcji oraz zużycia i szeregu różnorodnych zabezpieczeń. Domowy system on-grid umożliwia bieżące spożytkowanie prądu produkowanego przez umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne.

Zestaw fotowoltaiczny on grid – cena

Cena zestawu fotowoltaicznego on grid uzależniona jest przede wszystkim od ilości paneli, które muszą być zainstalowane, jego mocy, jakości poszczególnych komponentów, rodzaju dachu oraz instalatora. Szacuje się, że instalacja przeciętnego zestawu o mocy 3kW mieści się w przedziale od 16000 do 21000 tysięcy złotych. Zestaw o mocy 5kW to już wydatek od 22000 do 28000 złotych, zaś duża instalacja domowa o mocy ok. 10kW to już koszty wysokości od 37000 do 48000 złotych.

Zestawy fotowoltaiczne on grid są zdecydowanie tańsze niż zestawy off grid. Wynika to przede wszystkim z ich mniej skomplikowanej budowy oraz konieczności zainstalowania innego rodzaju osprzętu. Instalacja mniej skomplikowanego inwertera oznacza niższą cenę i brak konieczności zakupu akumulatorów.

Zestaw fotowoltaiczny on grid vs zestaw fotowoltaiczny off grid

Tylko zestaw fotowoltaiczny on grid umożliwia przyłączenie domowej mikroelektrowni do sieci. Instalacja systemu jest tańsza, jednak nie daje ona możliwości magazynowania nadwyżek energetycznych. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że w przypadku awarii sieci panele słoneczne odłączają się od instalacji, dlatego zasilanie w domu przestaje działać. Warto mieć jednak na uwadze, że instalacja systemu on grid zwróci się znacznie szybciej niż instalacja systemu off grid. W naszej szerokości geograficznej nie ma szans na całoroczne utrzymywanie gospodarstwa domowego jedynie dzięki energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid – czy można zainstalować ją samodzielnie?

Samodzielna instalacja systemu fotowoltaicznego może być ok. 20-30 procent tańsza niż skorzystanie z usług wyspecjalizowanego zakładu, ale czy warto? Instalacja on grid  wymaga odbioru technicznego z zakładu energetycznego z powodu przyłączenia do sieci. Brak dostatecznej wiedzy i doświadczenia może sprawić, że po samodzielnym montażu system nie spełni wszystkich wymagań i konieczna będzie jego ponowna instalacja. Istnieje również duże ryzyko uszkodzenia poszczególnych komponentów.

 

Odbierz bezpłatną wycenę i projekt instalacji fotowoltaicznej. Kliknij tutaj!