Zestaw fotowoltaiczny nie musi być drogi – tak często zapewniają nas sprzedawcy, ale czy tani zestaw fotowoltaiczny może nam nienagannie służyć przez długie lata? Czy tani zestaw jest w stanie spełnić wszelkie nasze oczekiwania oraz pokryć zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego. Który zestaw wychodzi ostatecznie taniej – sieciowy czy wyspowy? Sprawdź, ile kosztują zestawy fotowoltaiczne oraz czy cena zawsze idzie w parze z jakością.

Fotowoltaika – cena i skład zestawu

Ceny najprostszych zestawów fotowoltaicznych zaczynają się już od kilku tysięcy złotych. Można je znaleźć na popularnych serwisach aukcyjnych w internecie, a ich opisy kuszą zaoszczędzeniem sporej ilości pieniędzy na samodzielnym montażu. Nie daj się jednak zwieść, ponieważ tanie zestawy fotowoltaiczne to duże ryzyko krótkiej żywotności systemu, częstych awarii bądź złego spasowania poszczególnych elementów, które go tworzą. Co więcej, dokładnie sprawdź, czy oferowany komplet zawiera to co jest niezbędne do jego poprawnego funkcjonowania. Oto poszczególne elementy zestawu fotowoltaicznego:

  • panele słoneczne;
  • inwerter (falownik);
  • konstrukcja montażowa;
  • zabezpieczenia AC/DC;
  • kable i złącza;
  • akumulatory (w przypadku zestawu off grid).

Zestawy fotowoltaiczne – cena uzależniona od wielu czynników

Cena kompletnego zestawu oraz usług montażowych zależna jest od bardzo wielu czynników. Po pierwsze pod uwagę brana jest moc domowej elektrowni oraz potrzeby gospodarstwa domowego. Dla przykładu koszt instalacji zestawu o jednej z najmniejszych mocy -3kw oscyluje w granicach od 16500 do 21000 tysięcy złotych. Instalowanie zestawów o mocy 5kw to już koszt zaczynający się na 22000 złotych, a kończący na prawie 28000 złotych. Zestawy fotowoltaiczne o mocy 10kw to już wydatek sięgający czasami nawet 50000 tysięcy złotych.

Oprócz mocy całej instalacji ważna jest również jakość poszczególnych komponentów. Tutaj zdecydowanie najbardziej należy skupić się na jakości paneli słonecznych oraz inwertera, który zapewnia stabilną i bezpieczną pracę całego systemu. Dobry system powinien posłużyć przez minimum 30 lat. Wysoka jakość poszczególnych elementów przekłada się nie tylko na żywotność, ale również na wydajność domowej mikroelektrowni. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to na jak długo gwarancję na swoje produkty daje producent oraz w jakim zakresie można liczyć na serwis bądź wymianę zużytych komponentów.

Ogniwa fotowoltaiczne – cena zestawu uzależniona od ich rodzaju

Cenę paneli fotowoltaicznych uzależniona jest również od ich rodzaju. Na rynku najpopularniejsze są aktualnie trzy typy ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Każde z nich cechują się inną efektywnością, żywotnością oraz tym ile potrzebują powierzchni, aby zapewnić stabilne działanie całej instalacji.

Ogniwa monokrystaliczne są najdroższe ze względu na materiał, z którego zostały zbudowane. Tego rodzaju ogniwa tworzy wysokiej jakości półprzewodnik. Cechuje je również wysoka sprawność mieszcząca się w przedziale od 16 do 20 procent. To idealna propozycja dla osób, które mają małe dachy, a zależy im na mocnej oraz maksymalnie wydajnej instalacji fotowoltaicznej. Aby wyprodukować zadowalającą ilość prądów, należy użyć mniejszej ilości paneli słonecznych.

Kolejne w zestawieniu są ogniwa polikrystaliczne. To ogniwa, które najczęściej stosowane są w niewielkich przydomowych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu mają niejednolitą powierzchnię, a do tego gołym okiem zauważalne są drobinki krzemu. Materiał użyty do konstrukcji tego rodzaju paneli jest znacznie gorszej jakości, jednak przy odpowiedniej konserwacji panele powinny spokojnie posłużyć około 30 lat. Ceny tego rodzaju ogniw pozwalają na dobre zoptymalizowanie kosztu całego zestawu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o amorficznych ogniwach fotowoltaicznych. Ogniwa stworzone są z amorficznych kryształów krzemu. Ich cena jest najniższa, ale również jakość użytych materiałów oraz żywotność pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo ich sprawność sięga maksymalnie 12%. Nie opłaca się ich montować, kiedy długofalowo myślisz o swojej instalacji fotowoltaicznej.