Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej, powinnismy zadbać o optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych. Zanczenie ma zarówno kąt nachylenia paneli  jak i kierunek w którym będą zwrócone.  To ma kluczowy wpływ na wydajność całego systemu i zagwarantuje nam najlepszą pracę instalacji fotowoltaicznej.

Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych sprawi, że będą one najbardziej wydajne. Wydajność jednak zależy nie tylko od warunków, które monter zastanie w przypadku naszego domu czy działki. Duże znaczenie ma czy montujemy panele na gruncie czy nadachu. Jeśli tak, to jakiego rodzaju jest to dach (skośny czy płaski), czy może zdecydowaliśmy się na opcję gruntową.

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

W południowej części Polski kąt nachylenia paneli powinien wynosić 20-30 stopni, natomiast w północnej 25-30 stopni. Innymi słowy: im dalej na północ, tym większy kąt nachylenia. Wynika to z nawet najmniejszych różnic, które wiążą się z szerokością geograficzną, w której żyjemy.

Choć Polska nie jest ogromnym krajem, doskonale wiemy, że bliżej naszych południowych granic panuje nieco odmienny klimat, od tego po drugiej stronie. Bierzemy to pod uwagę planując choćby wakacyjne wypady. Jeśli chcemy zamontować panele na budynku w pionie, powinniśmy pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, tj. dodatkowej konstrukcji, która umożliwi otrzymanie odpowiedniego nachylenia paneli. Inaczej wydajność paneli może spaść nawet o 20%. To bardzo dużo.

nachylenie paneli fotowoltaicznych

 

Dostępność promieni słonecznych

Znaczenie ma nie tylko kąt nachylenia, ale również tak ważny aspekt jak dostępność promieni słonecznych. Cóż nam po odpowiednim umiejscowieniu paneli, jeśli instalacja po drodze napotka wielkie drzewo, inny budynek lub płot? Co jeśli drzewo będzie stało w bezpiecznej odległości, ale wiatr przy każdym podmuchu wiatru naniesie nam na instalację sporo liści?

Zadbajmy o to by nasza instalacja miała nie tylko czysty dostęp światła, bez zacieniających elementów ale odpowiedni kąt nachylenia paneli. 

 

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja fowtowoltaiczna będzie profesjonalnie zaprojektowana i idealnie dobrana do Twoich potrzeb, umów się na spotkanie z naszym doradcą, klikając tutaj. Odbierz profesjonalny, bezpłatny projekt Twojej instalacji.