Sprawność energetyczna, kiedy wybieramy panele fotowoltaiczne, jest dla nas bardzo istotna. Wiadomo, że kiedy decydujemy się na taką inwestycję, ważna jest dla nas jej opłacalność. Pytania o wydajność oraz o sprawność ogniw fotowoltaicznych, pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Przyjrzyjmy się zatem temu, czym dokładnie jest fotowoltaika, sprawność energetyczna paneli fotowoltaicznych oraz w jaki sposób jest ona obliczana.

Sprawność paneli fotowoltaicznych – co to jest?

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób oblicza się sprawność paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy, jak dokładnie brzmi definicja tego pojęcia. Najprościej rzecz ujmując, sprawność energetyczna paneli fotowoltaicznych, to nic innego, jak to, ile energii, która pobrana została ze słońca, panele są w stanie przetworzyć na energię elektryczną. Zależnie od rodzaju paneli, wartości te będą się różnić. Warto zaznaczyć, że poziom sprawności paneli fotowoltaicznych, określa się w warunkach testowych STC. To stworzenie warunków, w których panele fotowoltaiczne osiągają temperaturę 25 st. Celsjusza, brak wiatru oraz promieniowanie słoneczne, którego natężenie wynosi 1000W/m2.

Jakie dane są nam niezbędne, aby obliczyć sprawność paneli fotowoltaicznych?

W celu obliczenia sprawności energetycznej wybranych przez nas paneli, będziemy potrzebowali kilku danych. Najważniejszym z nich jest powierzchnia, na której położone zostaną panele fotowoltaiczne. Ważne jest to, że do powierzchni paneli, wlicza się także ramkę. Kolejną kwestią, która będzie miała znaczenie, jeśli chodzi o ustalenie sprawności energetycznej paneli fotowoltaicznych, jest ich rodzaj. Panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą sprawnością, która oscyluje w granicach 18%-20%. Na drugim miejscu plasują się panele polikrystaliczne, charakteryzujące się sprawnością energetyczną na średnim poziomie 16%-18%. Dodatkowymi elementami, które będą wpływały na finalną sprawność paneli fotowoltaicznych jest usytuowanie ich położenia oraz ogólne warunki atmosferyczne, które panują w danym miejscu.