Cena energii elektrycznej w ostatnim czasie wzrasta w zaskakująco szybkim tempie, dlatego oszczędność energii elektrycznej powinna stać się naszym priorytetem. Rachunki za prąd są coraz wyższe, a w naszych domach znajduje się coraz więcej urządzeń elektrycznych. Ta mieszanka sprawia, że nasz budżet domowy staje się niezwykle obciążony. Cena 1kWh energii elektrycznej w taryfie dziennej i nocnej wynosi około 0,6 PLN. To znacznie więcej niż w poprzednich latach, ale w dzisiejszych czasach jest kilka sposobów, które mogą pozwolić nam zniwelować ten problem.

Liczniki energii elektrycznej wskazują również znacznie większe zużycie współcześnie niż w nie tak odległej przeszłości. Z tego właśnie powodu, powinniśmy jeszcze bardziej poważniej podejść  do wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Dowiedz się, dlaczego warto oszczędzać prąd, jakie są najlepsze sposoby na jego oszczędzanie oraz czy nasze położenie geograficzne pozwala na skorzystanie z promieni słonecznych, aby zapewnić naszemu domostwu bezpieczeństwo energetyczne.

Oszczędność energii – dlaczego warto?

Masowe wytwarzanie energii elektrycznej w naszym kraju to proces, który obciąża przede wszystkim nasze środowisko naturalne. Otaczamy się elektroniką na co dzień, dlatego niewyobrażalną sytuacją będzie to, że któregoś dnia w naszych domach mogłoby zabraknąć prądu. Niestety wiele naukowych prognoz jasno mówi o tym, że jeśli nie zaczniemy oszczędzać oraz nie zaczniemy inwestować w odnawialne źródła energii, czeka nas wielki problem w przyszłości.

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile prądu pobiera komputer, telewizor, pralka, zmywarka, czy którekolwiek z urządzeń z których korzystasz na co dzień? Co więcej, w każdym domu znajdują się również urządzenia, które korzystają z energii elektrycznej nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Pozbawienie ich prądu mogłoby się okazać zabójcze dla naszej cywilizacji. Brak zabezpieczenia energetycznego to przyszłość, ale nie tak odległa jakby się mogło wydawać. Jeśli nie zmienimy sposobu myślenia o energetyce, braku prądu możemy doświadczyć jeszcze na własnej skórze.

Warto, żebyśmy również zauważyli jak ceny prądu poszybowały w górę w ostatnim czasie. Zestawiając to w parze ze wzrostem ilości urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień, łatwo możemy zauważyć, że pieniądze z naszego portfela w dobie wysokich opłat za energię elektryczną będą znikały w zaskakująco szybkim tempie. Wprowadzenie pewnych zdrowych nawyków do codziennego korzystania z prądu pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie, a jeśli dołożymy do tego wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak na przykład promienie słoneczne – rachunki za prąd będzie można obniżyć nawet o 90 procent.

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Wbrew pozorom oszczędzanie energii elektrycznej nie jest wcale tak skomplikowane. Czasami wystarczy delikatnie zmienić swoje nawyki i myślenie o korzystaniu z urządzeń elektrycznych, aby sporo zaoszczędzić na rachunkach. Oto kilka prostych sposobów, aby oszczędzać energię elektryczną w domu:

  • kupuj energooszczędne urządzenia – każde urządzenie na prąd posiada swoją klasę energetyczną. Są one oznaczone literami od A do G. Dodatkowo, tuż obok liter mogą pojawić się plusiki – im jest im więcej, tym więcej prądu można zaoszczędzić. Dla przykładu energetyczna klasa A+++ zużywa znacznie mniej prądu niż na przykład klasa energetyczna A+, czy B;
  • myśl jak korzystasz z tych urządzeń – często bezsensownie korzystamy z urządzeń zasilanych na prąd. Wstawiamy na pół zapełnioną pralkę czy zmywarkę, włączamy telewizor kiedy go nie oglądamy czy nieumiejętnie operujemy światłem w domu. To duży błąd, ponieważ takie codzienne czynności potrafią narazić nas na duże straty energetyczne;
  • nie zostawiaj urządzeń w stanie czuwania, kiedy nie jest to konieczne – mała czerwona dioda na telewizorze czy komputerze również potrzebuje prądu, dlatego zastanów się czy zawsze potrzebujesz tego, aby twoje urządzenia pozostawały w stanie czuwania;
  • kup energooszczędne żarówki – wymień swoje stare pożerające prąd żarówki, na nowoczesne energooszczędne. Tym niewielkim nakładem finansowym możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali całego roku.

Oszczędzanie energii elektrycznej – fotowoltaika to najlepszy sposób

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, a bardziej na obniżenie rachunków jest zainstalowanie w swoim domu systemów fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu pozwolą na wyprodukowanie w pełni czystej energii. Co więcej, to idealny sposób na obniżenie rachunków za prąd nawet o 90 procent.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 90 procent? Przede wszystkim należy dobrać system do potrzeb naszego domostwa. Szacuje się, że instalacja może posłużyć około trzydziestu lat, a większość systemów, które instaluje się w naszym kraju zwracają się już po 10 latach użytkowania. Oznacza to, że przez kolejne 20 lat możemy cieszyć się niemalże w pełni darmowym prądem. Aby jednak inwestycja w panele fotowoltaiczne była opłacalna, należy ją odpowiednio zoptymalizować. Najprostszy przelicznik mówi, że 1kW mocy domowej elektrowni słonecznej, pozwala na obniżenie rachunku na około 50 złotych, dlatego jeśli rachunek w twoim gospodarstwie wynosi około 300 złotych, łatwo policzyć, że potrzebujesz instalacji o mocy 6kW.

Oszczędzanie energii w domu – czy fotowoltaika pozwala na to w naszym położeniu geograficznym?

Czy oszczędzanie energii w domu i pieniędzy za rachunki dzięki wykorzystaniu energii słonecznej jest również możliwe w naszym położeniu geograficznym? Oczywiście, że jest jednak należy ściśle trzymać się kilku określonych zasad.

Pierwsza zasada została wspomniana już powyżej – należy właściwie zoptymalizować instalację i dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych. W naszym położeniu najbardziej optymalne wyniki daje skierowanie ich w stronę południową. Dodatkowo, należy również zadbać o właściwy kąt nachylenia paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd przez cały rok – wystarczy, że jest dość słoneczna pogoda, czy możemy oszczędzać również zimą  bądź w dni, kiedy nie ma słońca? Zdecydowanie tak, ponieważ w instalacji on grid wszelkie nadwyżki produkcji prądu wędrują do publicznej sieci energetycznej. W zamian można skorzystać z nich w przypadku, kiedy domowa instalacja nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania. Jeśli masz dużo urządzeń zasilanych prądem to podstawowy sposób na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu.

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu – podsumowanie

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim należy bardziej świadomie korzystać oraz dobierać urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach. Dodatkowo, warto pomyśleć o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii elektrycznej – to pozwoli na obniżenie rachunków nawet o 90 procent.