Panele fotowoltaiczne występują w różnych wariantach. Możemy zdecydować się na takie, które odznaczają się większą sprawnością jak i wydajnością, ale możemy też wybrać te mniej wydajne. Wiele oczywiście zależy od naszych indywidualnych potrzeb związanych z zapotrzebowaniem na prąd w naszym gospodarstwie domowym. Bardzo często jednak, przy okazji rozmowy o systemach fotowoltaicznych, pojawia się pojęcie panel solarny 12v. Nie każdy wie, czym on dokładnie jest oraz w jakich sytuacjach jest stosowany. W naszym poniższym artykule, dokładnie przybliżymy oraz wyjaśnimy pojęcie panelu solarnego 12v oraz wskażemy, kiedy i w jakich sytuacjach jest stosowany.

Panel słoneczny 12v – co to jest?

To, od czego należy zacząć, kiedy mówimy o panelu solarnym 12V, to określenie, jakiego rodzaju ogniwem on jest. Ogniwo słoneczne 12V, to ogniwo monokrystaliczne. Kolejną, bardzo ważną kwestią, która definiuje panel słoneczny 12V, to fakt, że jest on przeznaczony do użytku w miejscach, w których nie mamy bezpośrednio możliwości podłączenia prądu. Innymi słowy – nie może być on stosowany jako stały element instalacji fotowoltaicznej. Za jego pomocą, będziemy w stanie stworzyć własną, mini elektrownię. Do tego celu, poza oczywiście samym panelem słonecznym o mocy 12V, będziemy potrzebować jeszcze akumulatora oraz regulatora ładowania. To jednak nie wszystkie cechy, którymi odznacza się panel słoneczny 12V.

Jak duże są panele słoneczne 12v?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, kiedy mówimy o panelach słonecznych o mocy 12V, jest ich rozmiar. To stosunkowo niewielkie panele. Dostępne są oczywiście w różnych rozmiarach, niemniej jednak, najbardziej powszechnym jest wymiar 1150x670x30mm. W związku z niewielkimi wymiarami, model panelu słonecznego 12V, charakteryzuje się także niewielką wagą – waży on 9,5 kg. Wskazane powyżej cechy, definiują jeszcze jedną zaletę, którą odznacza się panel solarny 12V – można go bez najmniejszego problemu przenosić. Tego rodzaju panele, montowane są przede wszystkim na dachach samochodów czy łodzi. Doskonale sprawdzają się one szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy wyruszamy na dalekie wyprawy, a w naszym środku transportu nie mamy bezpośrednio dojścia do prądu.

Jak dużo energii elektrycznej jest w stanie wygenerować panel solarny 12V?

W przypadku, kiedy mówimy o ogniwach fotowoltaicznych 12V, musimy zwrócić uwagę na to, ile energii są w stanie takie ogniwa wygenerować. Aby prawidłowo to określić, musimy przyjąć, w jakich warunkach atmosferycznych ogniwo fotowoltaiczne o mocy 12v będzie używane. Przy założeniu, że będziemy korzystać z naszego panelu słonecznego w Polsce, w czasie słonecznych dni, możemy liczyć na to, że panel fotowoltaiczny 12V, średnio w ciągu doby naładuje akumulator 35Ah. Czasem oczywiście wartość ta jest mniejsza. To, ile energii wygeneruje nasze ogniwo fotowoltaiczne 12V, będzie definiowało także to, jakiego rodzaju akumulatora możemy używać do jej gromadzenia. Ta granica to 72Ah.

Montaż panelu solarnego 12V – czy wykonamy go samodzielnie?

Ze względu na swoje gabaryty, zestaw solarny 12V, jest bardzo intuicyjny, jeśli chodzi o jego montaż. Dzięki solidnej ramie oraz instrukcji obsługi, która dołączona jest do każdego, zakupionego panelu solarnego 12V, jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić z jego montażem – czy to na dachu samochodu, łodzi czy np. Domku letniskowego. W związku z tym, ogniwa fotowoltaiczne 12V, są bardzo często kupowane przez osoby, które noszą się z zamiarem montażu instalacji fotowoltaicznej, ale jeszcze nie są do tego rozwiązania do końca przekonani. Ceny paneli fotowoltaicznych 12V nie są wygórowane, a wybór na rynku jest naprawdę duży. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że osoby, które decydują się na zakup ogniwa fotowoltaicznego 12V, z reguły, w późniejszym czasie, podejmują decyzję o zakupie całej instalacji.

Panele słoneczne 12V, są doskonałym rozwiązaniem szczególnie wówczas, jeśli np. bardzo dużo podróżujemy lub planujemy dłuższe wakacje. Inwestycja w nie, z pewnością będzie dla nas opłacalna.