Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Wiele osób zastanawia sie jaki panele wybrać, monokrystaliczne czy polikrystaliczne. Wybór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych jest kluczowy. Rodzajów paneli fotowoltaicznych jest dużo, jednakże te, spośród których wybieramy najczęściej to panel fotowoltaiczny monokrystaliczny lub polikrystaliczny. Który z ich rodzajów będzie dla nas najlepszy i dlaczego? O tym przeczytacie w naszym poniższym artykule.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym się charakteryzują?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, które ze wskazanych rodzajów paneli fotowoltaicznych są lepsze i dlaczego, wyjaśnimy różnicę pomiędzy jednymi a drugimi. Jak się okazuje, wskazane rodzaje paneli fotowoltaicznych, różnią się nie tylko nazwą. Jeśli kiedykolwiek przyglądaliśmy się zamontowanym już instalacjom fotowoltaicznym, z pewnością zauważyliśmy różnicę w ich kolorze. To pierwsza, ale nie jedyna różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi a polikrystalicznymi. Te instalacje, które odznaczają się ciemnoniebieskim lub nawet czarnym kolorem, to z całą pewnością panele monokrystaliczne. Z kolei jaśniejsze panele fotowoltaiczne-z reguły jasnoniebieskie-to panele polikrystaliczne. Kolor nie jest oczywiście jedynym czynnikiem, który je od siebie odróżnia.

Ogniwa fotowoltaiczne i ich zastosowanie w panelach solarnych

Kolejna cecha, która ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych to rodzaj ogniw, które zostały zastosowane w wybranym ich rodzaju. Chodzi przede wszystkim o to, jaki rodzaj kryształu krzemu został zastosowany w przypadku produkcji wybranych rodzajów paneli. Panele monokrystaliczne wykonane są z monokryształu krzemu. Początkowo, monokryształ krzemu ma kształt walca. W dalszym etapie produkcji paneli monokrystalicznych, aby zapobiegać utracie materiału, monokryształy krzemu przycinamy do kształtu ośmiokąta. Kiedy przyjrzymy się dokładnie strukturze i temu, jak wyglądają panele monokrystaliczne, zauważymy bardzo charakterystyczne przerwy pomiędzy nimi. Są one efektem przycięcia monokryształu krzemu z kształtu walca do kształtu ośmiokąta.

Panele solarne polikrystaliczne z kolei, wykonywane są z polikryształu krzemu. Różnią się one także kształtem – są prostokątne lub kwadratowe.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Poza kształtem oraz wyglądem zewnętrznym i budową, panele monokrystaliczne i polikrystaliczne różnią się także wydajnością. Co to dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, na jakim poziomie kształtuje się ich sprawność. Różnice, jeśli chodzi o panele monokrystaliczne i polikrystaliczne są niewielkie, jednak warto jest mieć je na uwadze.

Panele monokrystaliczne – jaka jest ich sprawność?

Sprawność systemu fotowoltaicznego to jedna z najważniejszych kwestii, jaką bierzemy pod uwagę przy ich wyborze. W przypadku paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych, przy założeniu, że testujemy te panele w warunkach laboratoryjnych, ich sprawności szacuje się na poziomie 46%. Realnie, po zamontowaniu ich i przy założeniu, że zostało to wykonane prawidłowo, sprawność paneli monokrystalicznych to około 20%. Obecnie panele monokrystaliczne to najbardziej wydajne panele.

Sprawność paneli polikrystalicznych

W przypadku drugiego rodzaju omawianych rodzajów instalacji fotowoltaicznych, sprawność oscyluje w granicach 18% w warunkach laboratoryjnych. W praktyce, możemy mówić o tym, że panele fotowoltaiczne polikrystaliczne charakteryzują się sprawnością na poziomie 15-16%. Są one jednak zdecydowanie tańsze, niż panele monokrystaliczne.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczneJakie panele fotowoltaiczne wybrać: monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Skoro wiemy już czym dokładnie różnią się od siebie dwa z najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych, pora odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi: Jakiego rodzaju system fotowoltaiczny wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, na który rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od tego, jak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w naszym gospodarstwie domowym. To z kolei będzie definiowało zapotrzebowanie na sprawność instalacji fotowoltaicznej. Nie ma co ukrywać – ze względu na niewielkie różnice jeśli chodzi o sprawność, za to dość dużą różnicę w cenie-obecnie największą popularnością cieszą się panele polikrystaliczne. To, co także je wyróżnia, to znacznie większa intuicyjność jeśli chodzi o samo zaprojektowanie takiej instalacji a także jej montaż. Nie oznacza to jednak tego, że panele monokrystaliczne nie zyskują na popularności. Na ten rodzaj instalacji, decydują się przede wszystkim osoby, które np. Ubiegają się o dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej pt. Mój Prąd.

Nie powinniśmy się jednak sugerować tylko i wyłącznie ceną, którą musimy zapłacić za montaż instalacji fotowoltaicznej. Najważniejsza dla nas powinna być ich wydajność oraz to, czy rzeczywiście będzie ona wystarczająca na potrzeby naszego gospodarstwa domowego.

Umów się na spotkanie z naszym doradcą, który profesjonalnie dobierze instalacje fotowoltaiczną szytą na miarę Twoich potrzeb. Skorzystaj ze spotkania online, kliknij tutaj i zobacz jakie to proste!