Sklepy z panelami fotowoltaicznymi aktualnie przeżywają złoty renesans. Polacy coraz intensywniej oraz coraz bardziej poważnie interesują się niekonwencjonalnymi źródłami energii oraz coraz częściej decydują się na instalacje solarne w swoich domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość doskonały sposób na oszczędności w budżecie domowym, ale pod warunkiem, że trafimy na dobry sklep i uczciwych sprzedawców. Sprawdź, czym charakteryzuje się dobry sklep z panelami fotowoltaicznymi i jak kupować tego rodzaju sprzęt.

Sklepy sprzedające panele fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu, a popularne serwisy aukcyjne pękają w szwach od niedrogich zestawów, ale czy rzeczywiście warto instalować takie zestawy w swoim gospodarstwie domowym? Czy kupno paneli słonecznych w sklepie na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem?

Panele fotowoltaiczne – sklep z profesjonalnym sprzętem

Sklepy z panelami fotowoltaicznymi oferują zestawy w różnym zakresie cenowym. Najtańsze zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale zdecydowanie nie warto kupować ich na własną rękę. Jeśli zależy ci na instalacji systemu, który bezawaryjnie posłuży ci przez długie lata, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy, która nie tylko zainstaluje ci to co potrzeba do bezawaryjnego działania całego systemu na dachu, ale również kompleksowo zajmie się doborem poszczególnych komponentów. Co więcej, przed zakupem paneli fotowoltaicznych należy zrobić dokładny plan oraz prognozy oszczędności, by dobrze dopasować poszczególne elementy zestawu do siebie i indywidualnych cech twojego domu.

Panel fotowoltaiczny panelowi fotowoltaicznemu nie równy. Przede wszystkim należy typy instalacji, które można stworzyć przy pomocy paneli:

  • instalacje on grid wpięte na stałe do publicznej sieci energetycznej,
  • instalacje off grid, zwane również wyspowymi, które pozwalają na gromadzenie nadwyżki energii w podłączonych akumulatorach.

Instalacje on grid są zdecydowanie bardziej popularne bądź użyteczne w naszych domach, a panele fotowoltaiczne w tym systemie mogą posłużyć przez minimum 30 lat. Zestawy off grid instaluje się w miejscach, w których nie ma dostępu do publicznej sieci energetycznej bądź jest on zdecydowanie utrudniony. Instalacje wyspowe doskonale sprawdzają się w domkach letniskowych, na działkach, jachtach, czy w kamperach podczas lata. Z niewielkimi instalacjami off grid jesteśmy sobie w stanie poradzić na własną rękę, więc w tym przypadku samodzielny zakup paneli ma szansę powodzenia.

Jak kłamią sprzedawcy w sklepach z panelami fotowoltaicznymi?

Sprzedawcy z sklepach z panelami fotowoltaicznymi bardzo często żerują na niewiedzy i nieznajomości tematu swoich klientów. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje kłamstw, które sprawią, że wyrzucisz pieniądze w błoto:

  1. Kąt nachylenia i umiejscowienie paneli słonecznych nie mają znaczenia. Oczywiście, że mają i to głównie od tego zależy czy instalowanie paneli na twoim dachu ma w ogóle sens. Co więcej, ustalenie kąta nachylenia oraz znalezienie na nie odpowiedniego miejsca determinuje wybór i ilość konkretnych paneli. Co więcej, dużą rolę odgrywają również aspekty konstrukcyjne dachu oraz to jakiego rodzaju mocowanie oraz dodatkowe akcesoria należy dokupić do konkretnego zestawu paneli fotowoltaicznych.
  2. Panele fotowoltaiczne możesz zamontować samodzielnie korzystając z instrukcji obsługi. Teoretycznie możesz, ale musisz pamiętać o tym, że instalacja on grid, która jest na stałe wpięta do sieci energetycznej musi zostać zatwierdzona przez zakład energetyczny. Błędy przy instalacji mogą sprawić, że zakupione przez ciebie komponenty ulegną uszkodzeniu bądź w najlepszym przypadku nie będą tak efektywne jak powinny.
  3. Najpierw możesz kupić panele fotowoltaiczne, a dopiero później możesz wykonać projekt instalacji. To jedno z najczęściej pojawiających się kłamstw w pseudo sklepach z instalacjami fotowoltaicznymi. Stworzony przez fachowca plan pozwoli nie tylko za zoptymalizowanie wydajności przydomowej elektrowni słonecznej, ale również na zoptymalizowanie kosztów budowy takiej elektrowni. Nie daj sobie wcisnąć nadmiaru paneli bądź sprzętu, który będzie wymagał częstej konserwacji.