Zestaw fotowoltaiczny 3kW to jeden z najczęstszych wyborów w prywatnych gospodarstwach domowych. Instalacja zajmuje niewiele miejsca, więc może być instalowana nawet na niewielkich dachach, a mimo tego pozwala na zauważalne oszczędności w każdym domu i realne obniżenie rachunków za prąd.

Koszty instalacji zestawów fotowoltaicznych 3kW mogą się od siebie różnić. Wiele zależy od rodzaju zestawu, producenta oraz jakości wybranych komponentów. Zdecydowanie najbardziej popularne są instalacje na dachy skośne, dlatego to dobry punkt odniesienia dla porównania cen poszczególnych kompletów.

Zestaw fotowoltaiczny 3kW – dla kogo?

Zestaw fotowoltaiczny 3kW to idealne rozwiązanie dla niewielkich, prywatnych gospodarstw domowych. Wytwarzany przez taki zestaw prąd jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla dwuosobowej rodziny bądź rodziny z maksymalnie dwójką małych dzieci. To doskonały sposób, aby niewielkim kosztem uniezależnić się od stale rosnących cen za prąd i korzystać z pełni ekologicznej energii. Co więcej, nadwyżki energii można wysłać do zakładu energetycznego i odebrać kiedy ilość promieni słonecznych nie będzie w stanie pokryć potrzeb całej rodziny.

Jakie oszczędności może wygenerować zestaw fotowoltaiczny o mocy 3kW?

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w domu może zredukować wysokość rachunków za energię elektryczną aż o 90%. Jedna z najprostszych metod mówi, że 1kW jest w stanie obniżyć rachunek o 50 złotych. W przypadku zestawu fotowoltaicznego o mocy 3kW możemy liczyć na ok. 150 złotych niższy rachunek, co w przypadku niewielkich gospodarstw domowych może obniżyć ten regularny wydatek do skrajnego minimum.

Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny 3kW i jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Najbardziej wydajne są ogniwa monokrystaliczne, które również zaliczają się do najdroższych. To idealne rozwiązanie dla gospodarstw, które dysponują niewielką ilością miejsca na dachu. Następne pod względem efektywności i ceny są ogniwa polikrystaliczne, które najczęściej spotykane są w domowych instalacjach, również w tych o mocy 3kW. Najtańsze, ale zarazem również najmniej wydajne są ogniwa cienkowarstwowe. Nie zaleca się instalowania ich w domowych elektrowniach o niewielkiej mocy, ponieważ potrzebują one stosunkowo dużo miejsca oraz wymagają znacznie częstszej konserwacji.

Koszt montażu odpowiedniego zestawu fotowoltaicznego w dużej mierze zależy od firmy zajmującej się instalacjami, rodzaju ogniw, ilości paneli, ich producenta, jakości oraz indywidualnych cech budynku, na których są montowane. Cena instalacji zestawu fotowoltaiczne 3kW mieści się w przedziale od 16 000 do 21 000 tysięcy złotych. Tutaj potrzeba od 10 do 11 paneli, które umieszczone zostaną na dachu. Aby obniżyć nieco wszelkie koszty związane z posiadaniem prywatnej elektrowni słonecznej, można skorzystać ze specjalnych programów oraz dofinansowań ze środków publicznych.