Zainteresowanie zakupem instalacji fotowoltaicznych rośnie. Zachęcają do tego dofinansowania ze środków unijnych oraz zwiększająca się świadomość wpływu paliw kopalnych na środowisko. Warto rozważyć inwestycję w energię słoneczną by móc zaspokoić część naszego zapotrzebowania na energie. Dobrym rozwiązaniem są zestawy fotowoltaiczne.
Gotowe zestawy fotowoltaiczne są zakupem wartym rozważenia, jeżeli nie mieszkamy w pobliżu linii energetycznej lub w miejscu, gdzie zdarzają się częste niedobory prądu. Fotoogniwa są dobrym rozwiązaniem na działce gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest bardzo duże.
Zanim kupisz ogniwa fotowoltaiczne?
Mało kto z nas jest ekspertem w dziedzinie fotowoltaiki. Kiedy posiadamy ogólne pojęcie na jakiej zasadzie ogniwa fotowoltaiczne działają, wyliczenie zwrotu z inwestycji lub ilości niezbędnych ogniw fotowoltaicznych, które powinniśmy kupić, to już sprawa trudniejsza. Warto wiedzieć jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych.
Żeby korzystać z energii słonecznej, potrzebne są nie tylko same ogniwa, ale cały system. Systemy wytwarzające prąd za pomocą promieni słonecznych dzieli się na:
- autonomiczne (off grid) – działają w sieci zamkniętej. Mogą przekazywać prąd wprost do urządzeń lub magazynować energię w akumulatorach;
- podłączone do sieci (grid connected, on grid) – nie wymagają akumulatorów, a nadwyżki prądu kierowane są do sieci publicznej.
Systemy solarne dzieli się również ze względu na sposób ich budowy i zasilania urządzeń elektrycznych. Proste – dostarczają prąd bezpośrednio do urządzeń zasilanych prądem stałym o niskim napięciu.
Umiarkowane – dodatkowo wyposażone są w falownik, zmieniający prąd ze stałego na zmienny.
Systemy profesjonalne mają falownik, ale posiadają także akumulatory i sterownik kontrolujący ich ładowanie. Dodatkowo mają automatyczny przełącznik sieć – energia solarna. W momencie, kiedy ogniwa i akumulatory nie będą zaspokajały potrzeb energetycznych domu, braki będą dostarczane z sieci publicznej.
Zestawy fotowoltaiczne allegro?
W ostatnich latach, na rynku pojawiło się wiele firm oferujących instalacje fotowoltaiczne. Mając świadomość, że jest to spora inwestycja nasz zakup powinien być przemyślany i warto mieć wsparcie przy realizacji takiej inwestycji.
Na początek zobacz oferty paru firm, żeby mieć porównanie co oferują. Nie chodzi tylko o rodzaj ogniw – amorficzne, polikrystaliczne, monokrystaliczne, których parametrów, jako laicy raczej nie jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić, ale także o usługi dodatkowe np. montaż. Warto przejrzeć pod tym kątem oferty sprzedających na platformach zakupowych.
Zanim otrzymasz ofertę.
Zestawy fotowoltaiczne allegro oferuje w przystępnych cenach i zdecydowanie nie powinniśmy się bać dokonywać zakupu od firm, zamieszczających tam swoje oferty. Pamiętaj, wybierając sprzedawcę zwróć uwagę na parę kluczowych kwestii.
Firma której powierzysz swoje pieniądze na długoletnią inwestycję powinna dokonać rzetelnej oceny efektywności planowanej instalacji. Nie będąc specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki możemy mieć problem z samodzielnym dobraniem ogniw, czy systemu solarnego do naszych potrzeb i możliwości.
Sprzedawca powinien pomóc oszacować nasze zapotrzebowanie na energię i zakup odpowiedniej liczby paneli. Od tego zależy jak szybko zwróci nam się inwestycja. Bez oceny wysokości naszych rachunków za prąd, stopnia nasłonecznienia, realnej możliwości zamontowania instalacji na dachu lub gruncie, żadna firma nie jest w stanie przygotować dobrej oferty. Dość istotny jest kształt dachu, miejmy świadomość, że nie każdy nadaje się na montaż takiej instalacji. Kominy, anteny, czy okna, to przeszkody ograniczające możliwość wykorzystania dachu. Powierzchnia dachu skierowana na północ też nie będzie dobrym miejscem na instalację fotowoltaiczną.
Warto sprawdzić jak długo firma istnieje na rynku. Ma to wpływ na okres gwarancyjny. Ważna jest też ilość instalatorów. Dobrym pomysłem jest zobaczenie dotychczasowych realizacji firmy i rozmowa z jej klientami.
Niezbędne w ofercie
Firma po konsultacjach z Tobą, dokonaniu pomiarów oraz ocenie możliwości wynikających z nasłonecznienia, konstrukcji dachu, czy lokalizacji inwestycji przedstawi różne warianty oferty. Analizując propozycję powinieneś się skupić na tym, czy:
- firma oferuje gwarancję na tzw. skuteczność paneli w czasie, czyli co w sytuacji kiedy zużywające się ogniwa fotowoltaiczne znacznie zmniejszą uzysk prądu. Warto spytać co w przypadku kiedy po montażu instalacji okaże się, że jej wydajność znacznie odbiega od wyliczeń i założeń oferenta. Upewnij się, że oferta obejmuje gwarancję na inwerter;
- oferta zawiera koszty innych elementów instalacji niż ogniwa, czyli akumulatorów, falownika, sterownika czy inwertera;
- oferta zawiera wszystkie koszty techniczne, czyli montażu, gwarancji, serwisu, kosztów kredytu.
- ostateczna kwota zawiera całkowity koszt montażu i materiałów za 1 kWp. Pamiętaj, realizując inwestycję jako trwale związaną z gruntem zapłacisz większy podatek. Opodatkowanie zakupu takiej instalacji wynosi 23%. W przypadku instalacji na dachach budynków 8 %;
- firma podaje realny termin zwrotu z inwestycji. To inwestycja długofalowa, efektów nie zauważysz po roku, dwóch czy trzech. Realna liczba, to między 8-10 lat w przypadku niewielkiej, przydomowej lub dachowej instalacji solarnej.
- zwróć uwagę na to, czy w wyliczeniach zawarto kwestie spadku uzysku, oraz faktu, że poziom nasłonecznienia nie jest taki sam w ciągu doby/miesiąca/roku – ma to spore znaczenie dla poprawnego wyliczenia możliwego zwrotu z inwestycji.
Podsumowanie
Przemyśl swoją inwestycję. Sprawdź jakie masz możliwości i czy wytwarzanie energii elektrycznej z planowanej instalacji zaspokoi Twoje oczekiwania. Warto przeprowadzić rekonesans wśród sprzedawców i ich klientów. Oprócz wspierania i popularyzowania źródeł energii odnawialnej naszym celem musi być wartość dodana – oszczędność prądu i korzyść finansowa. Bez tego nie będziemy dobrym ambasadorem tego sposobu pozyskania energii.