Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogniw słonecznych. Najpopularniejsze w dalszym ciągu są te krzemowe, które są wykorzystywane z powodzeniem od wielu lat. Tuż za nimi znajdują się cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, które należą do drugiej generacji. Jakie rodzaje możemy spotkać i ile one kosztują? Czy faktycznie zaporowa cena uniemożliwia im zawojowanie rynku?

Rodzaje cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

Rozwój paneli słonecznych drugiej generacji jest faktycznie jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów techniki w ostatnich latach. Zawdzięczamy to pracom nad ulepszeniem efektywności cienkowarstwowych ogniw słonecznych, które powoli rewolucjonizują rynek fotowoltaiki.

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na kilka rodzajów. Są to:

  • panele fotowoltaiczne CIGS,
  • panele CdTe,
  • panele z krzemu amorficznego.

Każdy z nich charakteryzuje się innym sposobem produkcji, innymi materiałami, które zostały wykorzystane do ich stworzenia, ale również skutecznością, wyglądem i charakterystyką. Prezentujemy krótkie opisy każdego z nich.

Panele fotowoltaiczne CIGS

Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe CIGS różnią się przede wszystkim użytymi do produkcji pierwiastkami. Nie jest to krzem, a:

  • miedź,
  • ind,
  • gal,
  • selen.

Ich grubość nie przekracza zazwyczaj kilku mikrometrów. Sprawność sięga około 12-15%, co jest dość słabym wynikiem w porównaniu do chociażby paneli polikrystalicznych, które są najczęściej używane. Panele CIGS zapewniają jednak dobrą wydajność zimą, kiedy mamy do czynienia z rozproszeniem promieniowania słonecznego.

Są popularne także w budownictwie estetycznym. Mają przyjemną, ciemną barwę, dzięki czemu mniej kontrastują się z dachami czy fasadami budynków. Są też znacznie lżejsze od standardowych ogniw słonecznych, co ma duży wpływ na parametry wytrzymałościowe w budownictwie.

Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe – cena za CIGS

Panele fotowoltaiczne CIGS nie należą do najtańszych. Za ogniwo o mocy 1 Wp musimy zapłacić około 3,20 złotego. Jeden moduł 150 Wp będzie nas więc kosztował 480 złotych. Jest to oczywiście wartość szacunkowa. Ceny u poszczególnych dostawców i producentów mogą się różnić. Dla porównania cena 1 W przy zakupie paneli polikrystalicznych wynosi około 1,98 złotego, a w niektórych miejscach możemy kupić je nawet taniej.

Dowiedz się więcej: Gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne ?

źródło: https://gigaom.com/

Panele CdTe

Do innego rodzaju cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych należą ogniwa CdTe. Te z kolei są zbudowane z tellurku kadmu. Mają sprawność, która wynosi od 10 do 15%. Swoje zastosowanie znajdują tam gdzie występują wysokie temperatury, dlatego że są mniej podatne na spadek wydajności w takich warunkach. Wyglądają bardzo podobnie do poprzednio opisywanych paneli CIGS – są barwy ciemnej czerwieni i mniej rzucają się w oczy na dachach czy fasadach budynków.

Ile kosztują panele CdTe?

Niestety panele tego typu wiążą się również z większym wydatkiem. Zakup takiego ogniwa wyniesie nas około 3,08 złotego za 1 Wp. Oznacza to, że za panel o mocy 150 Wp zapłacimy około 462 złotych. To są oczywiście poglądowe stawki. Musimy jednak wiedzieć, że to nie koniec naszych wydatków. Z powodu zastosowania toksycznego kadmu, panele potrzebują specjalistycznej utylizacji po zakończeniu swojego cyklu życia. To również może nas sporo kosztować.

źródło: https://en.wikipedia.org/

Panele fotowoltaiczne amorficzne

Panele fotowoltaiczne amorficzne wyróżniają się tym, że są również stworzone z krzemu – podobnie jak ogniwa pierwszej generacji. Różnica jednak polega na wykorzystaniu amorficznego krzemu, czyli niewykrystalizowanego. Ich sprawność jest również najniższa ze wszystkich tu omawianych rodzajów paneli fotowoltaicznych – wynosi od 6 do 10%. Mają jednak wiele innych zalet:

  • są lekkie i elastyczne,
  • są niewrażliwe na wysokie temperatury,
  • mają elegancką, ciemną barwę.

Cena paneli amorficznych

Te cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne mają jedną, dość istotną zaletę. Są bardzo tanie. Za 1 Wp zapłacimy około 2,50 złotego. Kupując więc moduł o mocy 150 Wp, musimy wydać 375 złotych. Ich żywotność to około 10 lat, co czyni ten wydatek bardzo opłacalnym.

źródło: https://www.researchgate.net/

Barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne

Jednym z najnowszych wynalazków w tej dziedzinie są barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne. Kluczowym elementem jest tu barwnik, który – podobnie jak w przypadku fotosyntezy – stanowi przekaźnik, który umożliwia konwersję fotowoltaiczną. Ich ciekawą funkcjonalnością i równocześnie zaletą jest, że mogą mieć takie kolory, jakie będziemy chcieli.

Dowiedz się więcej: Barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne

Ile kosztują barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne?

Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć, ponieważ ogniwa te są nowością na rynku i w dalszym ciągu trwają prace nad ich udoskonaleniem. Możemy znaleźć oferty szkła fotowoltaicznego, które możemy wstawić w nasze okna. Cena to około 100 złotych za metr kwadratowy. Same ogniwa możemy nabyć już za 0,76 złotego za 1 Wp na popularnych, zagranicznych serwisach aukcyjnych. Jak widać, rozstrzał cenowy jest dość spory. Wszystko zależy od zastosowania, na jakim nam zależy oraz również od tego, czy są to drukowane ogniwa słoneczne.

źródło: http://www.robaid.com/

Jakie cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne kupić?

Wszystko zależy tak naprawdę od posiadanego przez nas budżetu i zastosowania. Bardzo często używanie cienkowarstwowych paneli słonecznych jest w ogóle nieopłacalne i lepiej się skupić na panelach pierwszej generacji.

Zakup paneli CIGS, CdTe czy amorficznych zalecamy wszystkim tym:

  • którym zależy na estetyce fasady lub dachu,
  • którzy wolą inwestować w lekkie i elastyczne panele,
  • których domy są narażone na działanie wysokich temperatur.

W przeciwnych przypadkach możemy nawet nie zauważyć przewagi cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Jeśli mamy wątpliwości, skonsultujmy się z profesjonalnym doradcą zajmującym się ogniwami fotowoltaicznymi. Budowa, technologia i zastosowanie powinny być dodatkowo opisane w dokumentacji dostarczonej przez producenta.



Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne są przyszłością ekologicznego pozyskiwania energii ze słońca. Ciągle prowadzone są nowe badania, których celem jest zwiększenie ich wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i poprawie ich elastyczności.