Kiedy zapada decyzja o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, po pierwszej fali radości napotykamy wiele pytań i problemów. Podstawowym jest, gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne, by gwarantowały nam niezawodność i wysoką sprawność?

Gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne?

Choć z pewnością ogniwa solarne nie są produktem pierwszej potrzeby i raczej nie kupimy ich wszędzie, to jednak takich miejsc jest całkiem sporo. Do wyboru mamy:

 • serwisy aukcyjne polskie – na przykład Allegro,
 • serwisy aukcyjne zagraniczne – na przykład Ebay czy Alibaba,
 • renomowanego dystrybutora rozwiązań fotowoltaicznych,
 • producenta ogniw fotowoltaicznych,
 • serwisy ogłoszeniowe polskie.

Oczywiście każdy sposób zakupu ogniw z wyżej wymienionych ma swoje wady i zalety. Postaramy się krótko je przedstawić i pomóc w ewentualnym wyborze.

Ogniwa fotowoltaiczne z Allegro

Zastanawiając się, gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne, pierwszą naszą myślą często będzie – Internet! To całkiem poprawne założenie, bo bez problemu kupimy panele słoneczne na serwisie aukcyjnym Allegro. Raczej nie będą dostępne w trybie licytacji, a raczej z opcją „Kup Teraz”, ale nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem interesującego nas ogniwa wybranego producenta i wybranej mocy.

Musimy jednak uważać i dokładnie czytać opis każdej oferty, by uniknąć kupna chociażby używanych paneli, których ceny rozpoczynają się od złotówki – chyba że akurat takie nas interesują. W następnej kolejności musimy zwrócić uwagę na ich sprawność, wielkość czy technologię wykonania. Nie każde ogniwo będzie nadawało się do każdego zastosowania. Kupując ogniwa fotowoltaiczne przez Allegro, nie zawsze otrzymamy profesjonalne wsparcie. Zawsze również zwracajmy szczególną uwagę, kto jest sprzedawcą i jak dobrze opisany jest produkt, byśmy nie kupili kota w worku bez gwarancji.

Cena ogniw fotowoltaicznych z Allegro

Ceny są dość różne i zależą również od producenta. Do standardowego użytku domowego i montażu na dachu, kupimy ogniwo już za 1,70 złotego za 1 Wp. Znajdziemy jednak i droższe za 2,40 złotego za 1 Wp. Musimy jednak zawsze liczyć dodatkowo koszty dostawy, które oscylują w granicach 200 złotych. Chcąc więc kupić ogniwo o mocy 300 W, musimy wydać co najmniej 710 złotych.

Ogniwa od Chińczyków

Rzeczy produkowane przez Chińczyków nie mają u nas dobrej opinii. Czasem jest to uzasadnione, a czasem nie. W przypadku paneli słonecznych możemy liczyć na praktycznie tak samo dobry produkt, a znacznie niższą cenę. W końcu bardzo wielu producentów swoje fabryki również prowadzi w Azji – czemu więc nie skorzystać z oferty bez pośredników europejskich?

Nawet jeśli te ogniwa słoneczne okażą się mniej niezawodne, to nie ma co tu dużo ukrywać – już po 10 latach staną się przestarzałe z powodu bardzo szybko rozwijających się technologii. Chiński panel słoneczny nie zdąży nawet ulec zniszczeniu.

Cena u Chińczyka

U Chińczyka ogniwo fotowoltaiczne kupimy w dolarach, a nie w złotówkach. Ceny wahają się od $0,18 do nawet $0,38 za 1 Wp. W przeliczeniu na złotówki po kursie 1 dolar amerykański = 3,82 złotego, otrzymujemy widełki w wysokości 0,69 – 1,45 złotego. Mamy więc dość znaczną różnicę w cenie. Musimy jednak wiedzieć, że cena transportu nie jest aż tak niska. Zależy ona od sprzedawcy i ilości zamawianego towaru, ale musimy szykować się na koszt nawet 500 złotych. Kupno jednego panela 300 W będzie nasz kosztować więc co najmniej 707 złotych. Musimy również pamiętać o podatkach i czasie oczekiwania na dostawę produktu, który może wynieść nawet 3 miesiące.

Ogniwa u dystrybutora lub producenta

Najrozsądniejszym rozwiązaniem na to, gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne, wydaje się skorzystanie z oferty producenta lub dystrybutora, który zaopatruje się wprost z fabryki. Do głównych zalet tego rozwiązania należą:

 • gwarancja niezawodności produktu i jego zgodności ze specyfikacją,
 • stały kontakt z doradcą, który odpowie na wszystkie nasze pytania,
 • możliwość zamówienia ogniw słonecznych o zamawianych parametrach.

Niestety tutaj możemy spotkać się z problemem długiego czasu realizacji zamówienia lub braku jego dostępności, szczególnie przy korzystaniu z fabryk ulokowanych w Azji.

Można wyszukać producentów europejskich, takich jak np.  fabryka w Kwidzyniu, która jest w całości skupiona na zaopatrywaniu rynku zachodniego.

Jakie są ceny?

Niewielu producentów czy dystrybutorów podaje jawnie swoje ceny bez dokładnego wywiadu z klientem. Średni koszt jednak ogniwa wynosi od 2,12 do 3,04 złote za 1 Wp. Oznacza to, że za panel o mocy 300 W musimy zapłacić przynajmniej 636 złotych. Często, jednak jeśli dodatkowo zdecydujemy się na usługę montażu, możemy liczyć na dodatkowe upusty na naszą inwestycję.

A może używane?

Inną opcją jest kupienie ogniw słonecznych poprzez serwis ogłoszeniowy, taki jak chociażby olx.pl czy gumtree.pl. Tego typu panele są używane, a tym samym o wiele tańsze od fabrycznie nowych. Tu jednak spotykamy się z dość dużym ryzykiem, które polega na:

 • niewiedzy, czy ogniwa są działające,
 • niewiedzy, jak długo ogniwa będą działać,
 • braku gwarancji lub bliskim jej końcu,
 • braku możliwości skonsultowania rozwiązania fotowoltaicznego z profesjonalnym doradcą.

W niektórych przypadkach możemy pozwolić sobie na zakup tego typu paneli, ale nie polecamy korzystania z paneli używanych, jeśli chcemy łączyć je w moduły do  zasilania domu.

Ciężko również powiedzieć, jaka jest średnia cena tego typu ogniw fotowoltaicznych. Waha się od złotówki za cały moduł do nawet kilkuset złotych, co daje cenę podobną, jak u producenta.

Więc gdzie kupić ogniwa fotowoltaiczne?

Z przedstawionego tu porównania sposobów i miejsc, w których możemy kupić ogniwa, okazuje się również, że oferta producentów i renomowanych sprzedawców wcale nie jest taka nieatrakcyjna, jak mogłoby się z początku wydawać. Wiele zależy oczywiście od rodzaju danego ogniwa solarnego, odległości od sprzedawcy czy dodatkowych usług, które wykupimy.

Z pewnością jednak uważajmy na serwisy aukcyjne. Często trafimy tam na fabrycznie nowe i sprawne panele z pełną gwarancją i możliwością konsultacji u sprzedawcy. Równie łatwo jednak kupić kota w worku.

Jak wybrać ogniwa fotolwoltaiczne


To, gdzie kupimy ogniwa fotowoltaiczne, zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak, że to od nich zależy, jak będzie wyglądało zasilanie naszego domu czy biura. Uszkodzone lub źle działające panele mogą wyrządzić więcej szkód, niż moglibyśmy przypuszczać.