Zakup instalacji fotowoltaicznej musi zostać odpowiednio przemyślany. Pod uwagę bierzemy najróżniejsze czynniki – począwszy od wymiarów paneli fotowoltaicznych, rodzaj materiału z którego są wykonane na wewnętrznej konfiguracji ogniw kończąc. Wybór jest ogromny, a to, na który rodzaj paneli solarnych ostatecznie się zdecydujemy, w dużej mierze zależny jest od tego, jak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną występuje w naszym gospodarstwie domowym. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które pojawia się przy zakupie instalacji fotowoltaicznej jest to, ile energii jest w stanie wyprodukować panel fotowoltaiczny. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprawdźmy zatem, jakie czynniki decydują o tym, jaka jest moc wybranego przez nas systemu fotowoltaicznego oraz jaką moc produkuje pojedynczy panel fotowoltaiczny.
Od czego zależna jest moc panelu fotowoltaicznego?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, od czego ta ilość jest zależna. W tym przypadku, czynników jest bardzo dużo. Pierwszym i najważniejszym, jest rodzaj panelu fotowoltaicznego. Większą ilość energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny monokrystaliczny, niż polikrystaliczny. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest także to, gdzie – pod względem położenia w stosunku do słońca – zostanie położona nasza instalacja fotowoltaiczna. Oczywiście nie bez znaczenia jest także średnia temperatura otoczenia, która definiuje to, jak wydajne są nasze instalacje fotowoltaiczne. To czynniki, które są bardzo szczegółowo analizowane, kiedy przystępujemy do projektowania naszej instalacji fotowoltaicznej. Możemy jednak przyjąć pewne założenia i spróbować obliczyć, jaką ilość energii będzie produkował pojedynczy panel fotowoltaiczny.
Panel, który jest skierowany na południe, o mocy 1kWh, wyprodukuje około 1000kWh energii elektrycznej. Bardzo ważna jest też jednak średnia temperatura, która będzie panowała w miejscu, w którym taką instalację montujemy. Dla Polski, uśrednioną temperaturą jest 25 °C. W takiej też temperaturze, panele fotowoltaiczne działają zdecydowanie najlepiej. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że zdecydowanie największą ilość energii elektrycznej – nierzadko nawet przekraczającą wspomniane wcześniej 1000kWh – panele fotowoltaiczne wyprodukują latem. Dzieje się to wówczas gdy nasza instalacja fotowoltaiczna nie jest zacieniona i jest w pełnym słońcu oraz skierowana na południe. Dodatkowo, latem, średnie temperatury w ciągu dnia są znacznie wyższe, aniżeli ma to miejsce np. jesienią czy zimą.
Czy panele fotowoltaiczne produkują energię zimą?
Innym, bardzo często zadawanym pytaniem, które pojawia się odnośnie produkowania energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, jest to, czy i jak dużo takiej energii panel solarny jest w stanie wyprodukować jesienią, zimą czy w nocy. Mając na uwadze to, że instalacje fotowoltaiczne działają przede wszystkim dzięki energii słonecznej, pytania te są całkowicie uzasadnione. Należy to jednak wyjaśnić – praca paneli fotowoltaicznych nie zatrzymuje się wtedy, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Takie instalacje pracują przez cały czas. Różnica jest jednak taka, że w czasie dni słonecznych, produkowanej energii jest więcej, a w czasie dni pochmurnych, jest mniej. Nie należy się jednak w żaden sposób obawiać, że zabraknie nam prądu, bo na dworze “nie ma odpowiedniej pogody”. Dystrybutor prądu bilansuje energię z systemy fotowoltaiczne. Nadwyżki wyprodukowanej energii są dostarczane do gospodarstwa domowego wtedy, kiedy faktycznie jest to konieczne. Nie musimy się zatem obawiać, że zimą czy jesienią prąd nie będzie dostarczany do naszego gospodarstwa domowego.