Czy można wyobrazić sobie dziś normalne funkcjonowanie bez prądu? Mimo, iż cena energii elektrycznej wzrasta w szybkim tempie – odpowiedź to zdecydowane nie. Prąd nie tylko ułatwia nam życie, ale stał się jednym z jego podstawowych elementów. Ile właściwie kosztuje energia elektryczna oraz czy istnieją sprawdzone sposoby na znaczne obniżenie rachunków za prąd?
Ceny energii elektrycznej zdecydowanie wzrosły na przestrzeni ostatnich lat. To również spowodowało, że fotowoltaika stała się jednym ze sposobów na codzienne oszczędności w domowym budżecie. Sprawdź, co składa się na wysokość rachunku za prąd, jak jego ceny kształtowały się na przestrzeni ostatnich lat, jak wypadamy na tle innych europejskich państw oraz ile można zaoszczędzić instalując panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu.
Cena energii elektrycznej – co składa się na wysokość rachunku za prąd
Cena energii elektrycznej to nie tylko zużyty przez nas prąd. Na rachunek składa się wiele innych opłat, bez których nie mielibyśmy szans z niego korzystać. Oto co składa się na rachunek za prąd:
- zużyta energia elektryczna – dystrybutorzy prądu dzięki specjalnemu systemowi kupują energię od polskich elektrowni. My jesteśmy rozliczani za ilość zużytych kilowatogodzin na podstawie pomiarów z naszych domowych liczników. W praktyce oznacza to, że im więcej zużyjemy kilowatogodzin, tym rachunek za energię elektryczną będzie wyższy;
- dystrybucja energii elektrycznej – to opłata za dostarczenie prądu do twojego domu. Twój dystrybutor jest właścicielem kabli oraz liczników przez które prąd płynie do ciebie. Ta opłata jest niejako opłatą za udostępnienie ich do przesyłu energii, którą zużywasz. Tego rodzaju opłatę nazywa się również opłatą przesyłową, opłatą dystrybucyjną, stałą bądź zmienną sieciową;
- różnego rodzaju opłaty państwowe – to należność dla państwa, która jest użytkowana na potrzeby wspierania sektora energetyki w naszym kraju;
- opłata abonamentowa – każdy z nas ją płaci, im abonament wyższy tym na więcej udogodnień możemy liczyć.
W tym miejscu warto wspomnieć o częstym kłamstwie sprzedawców fotowoltaiki. Wielu z nich twierdzi, że fotowoltaika obniży rachunek za prąd do zera. Biorąc pod uwagę wszystkie składowe, takie jak na przykład opłata abonamentowa czy podatki, na pewno możesz zauważyć, że całkowite pozbycie się faktury za prąd jest niemożliwe.
Ceny energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich lat
Ceny energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich lat, a w zasadzie w ostatnim roku poszybowały gwałtownie w górę. Średni rachunek za prąd w średniej wielkości gospodarstwie domowym wzrósł o około 15 złotych, co w skali roku daje niemal 200 złotych więcej za energię elektryczną względem poprzedniego. Podwyżka cen energii bardzo mocno przyczyniła się do wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w naszym kraju.
Ceny energii elektrycznej w Europie. Porównanie cen energii elektrycznej
Ceny energii elektrycznej w Europie to temat poruszany bardzo często przez Komisję Europejską. W zeszłym roku krajem, w którym za prąd płaci się najwięcej były Niemcy, następna w kolejce była Dania, a podium zamyka Belgia. Średni koszt 1kWh w Niemczech wynosił 0,208 euro, w Dani było to 0,298 euro, zaś w Belgii 0,283. Polska znajdowała się w drugiej połowie tego zestawienia z wynikiem 0,134 euro za jedną kilowatogodzinę. Według tych wyliczeń najtańszy prąd płynie w gniazdkach ukraińskich. W tym kraju za jedną kilowatogodzinę w 2019 roku należało zapłacić 0,044 euro
Jak obniżyć koszt energii elektrycznej – sposoby na oszczędzanie prądu
Koszt energii elektrycznej można skutecznie obniżyć i nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy bądź wielkiego wysiłku. Wystarczy odrobinę zmienić codzienne nawyki i bardziej racjonalnie podchodzić do zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Oto kilka porad, dzięki którym dowiesz się jak obniżyć koszt energii elektrycznej.
- Kupuj urządzenia energooszczędne. Każde urządzenie elektryczne posiada swoją klasę energetyczną. Poszczególne klasy oznaczone są literami od A do G. Dodatkowo, przy literce A pojawiają się również plusiki. Klasa energetyczna A+++ jest klasą najlepszą i pozwala na zaoszczędzenie największej ilości prądu. Najgorsza jest klasa energetyczna G i oznacza to, że urządzenie charakteryzuje się bardzo wysokim poborem energii elektrycznej. Na każdym nowym urządzeniu AGD bądź RTV powinna znaleźć się taka etykieta informująca o klasie energetycznej. Na etykiecie znajduje się również informacja o rocznym zużyciu kWh energii podczas normalnego użytkowania sprzętu.
- Wymień stare żarówki w domu na nowoczesne żarówki energooszczędne. To absolutna konieczność, jeśli zależy ci na zauważalnych oszczędnościach w zakresie elektryczności. Mimo, iż pojedyncze żarówki są droższe, to znacznie bardziej opłaca się zakup energooszczędnego modelu niż oświetlenie pomieszczenia przy pomocy zwykłych żarówek. Warto również mieć na uwadze, że nowoczesne żarówki cechują się również dużą żywotnością, a mitem jest, że dają gorszej jakości światło.
- Zacznij racjonalnie oraz z większą świadomością korzystać z urządzeń elektrycznych w domu. Niby banał, ale jednak wiele ludzi nie przywiązuje dostatecznej uwagi do tego, w jaki sposób korzysta z urządzeń elektrycznych w domu. Zmywarkę bądź pralkę uruchamiaj tylko wtedy kiedy są wypełnione, korzystaj z suszarki do ubrań tylko wtedy, kiedy pogoda nie pozwala na wysuszenie ubrań w sposób ekologiczny, wyłączaj telewizor, gdy go nie oglądasz oraz wyłączaj komputer, gdy z niego nie korzystasz. To nieskomplikowane oraz niewymagające czynności, dzięki którym możesz sporo zaoszczędzić na rachunku za prąd.
- Pomyśl o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Oczywiście mamy tutaj na myśli rozwiązania takie jak fotowoltaika. Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu pozwoli ci zredukować rachunki za prąd nawet o 90%. Dodatkowo, instalacja produkuje prąd nie tylko latem. Dobrze zainstalowane panele są w stanie produkować prąd nawet zimą. Dodatkowo, decydując się na instalację on grid, możesz “handlować” nadwyżkami wyprodukowanej energii z zakładem energetycznym. Za 1kWh oddanego do sieci, możesz odebrać 0,8 kWh w momencie, kiedy twoje zapotrzebowanie na prąd będzie wyższe niż zdolności przydomowej elektrowni słonecznej. Sprawdź niżej, na jakie oszczędności możesz liczyć.
Energia elektryczna – cena systemu fotowoltaicznego i oszczędności
Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że instalacja systemu fotowoltaicznego jest droga. Ceny najmniejszych mikro elektrowni słonecznych zaczynają się od 16 tysięcy złotych. Im elektrownia jest większa, tym na większe oszczędności możesz liczyć. Prosty przelicznik mówi, że za każde 50 złotych wydanych na rachunek za prąd musisz mieć 1kWh mocy swojej elektrowni, dlatego jeśli rachunek wynosi około 300 złotych, musisz postawić na system o mocy nie mniejszej niż 6kWh.
Fotowoltaika zwraca się średnio po 10 latach użytkowania, a każdy system może posłużyć około 30 lat. Z tego bardzo łatwo wywnioskować, że przez 20 lat możemy cieszyć się niemalże całkowicie darmową energią elektryczną.