Wzrastająca świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego wraz z promującą proekologiczne zachowania polityką rządu oraz Unii Europejskiej sprawia, że Polacy znacznie chętniej korzystają z możliwości zasilania swoich domów energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Z jakich powodów warto postawić właśnie na fotowoltaikę?

Choć do OZE zalicza się zarówno energię geotermalną, jak i wiatrową, a także pochodzącą z licznie występujących cieków i zbiorników wodnych najłatwiejszym obecnie sposobem na pozyskanie prądu w przypadku domów jednorodzinnych (i nie tylko) jest fotowoltaika.

Korzystanie z energii wiatru w sposób indywidualny jest nieopłacalne finansowo ze względu na wysokie ceny wiatraków, a z kolei małe i wydajne elektrownie wodne mają sens jedynie w przypadku gospodarstw domowych usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek, strumieni czy akwenów wodnych. W odróżnieniu od tych OZE, energia słoneczna dostępna jest wszędzie, a jej zamiana na elektryczną jest stosunkowo niedroga i niezależna od lokalizacji domu. Panele słoneczne założyć można zarówno na dachach na wsiach, w niewielkich miejscowościach, przedmieściach metropolii czy centrach dużych miast.

Jakie inne powody przemawiają za produkcją energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego? Inwestycja w fotowoltaikę jest korzystna z uwagi na :

 • wysokie ceny energii elektrycznej – za prąd zapłacimy obecnie średnio 0,60 zł/1 kWh, przy czym ceny wzrosną niemal na pewno w dłuższej perspektywie czasowej, a najprawdopodobniej nastąpi to w ciągu najbliższego roku,
 • duży wybór firm specjalizujących się w montażu instalacji fotowoltaicznej, co sprzyja konkurencji,
 • rosnąca liczba małych instalacji solarnych, co wpływa na wzrost doświadczenia fachowców,
 • dostępność rozmaitych form dofinansowania, zarówno ogólnopolskich, rządowych, jak i samorządowych.

Atutem obszarów, na których mieszkamy są również stosunkowo niskie temperatury w ciągu lata (wysokie temperatury obniżają sprawność paneli), a także dobre nasłonecznienie. Z każdego 1 kWp mocy zainstalowanej można w naszej strefie klimatycznej uzyskać średnio 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Oczywiście dokładna ilość energii pochodzącej z danej instalacji zależna jest zarówno od dokładnego położenia miejscowości na mapie Polski, jak i indywidualnych warunków takich jak stopień zacienienia działki lub dachu, kąt nachylenia paneli czy kierunek połaci dachowej.

Poza możliwą do uzyskania produkcją z instalacji, ważny jest również przy podejmowaniu decyzji o jej zakupie czas zwrotu z inwestycji, a także, co się z tym wiąże, jej cena. Warto wiedzieć, że koszt instalacji fotowoltaicznej może zostać obniżony dzięki dofinansowaniom oraz ulgom.

Fotowoltaika – dotacje, ulgi i dofinansowanie

Rząd oraz Unia Europejska promują instalacje fotowoltaiczne, dlatego każdy właściciel domu jednorodzinnego (lub innej nieruchomości), który zdecyduje się na wytwarzanie energii elektrycznej z paneli słonecznych, może liczyć na dofinansowanie ze środków rządowych, a także z Unii (w określonych programach), czy z finansów samorządowych.

Obecnie każdy właściciel budynku, który zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną i zawnioskuje o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” oraz spełni odpowiednie wymagania, otrzyma dofinansowanie do kwoty 5 000 zł. Przy jednoczesnej inwestycji w fotowoltaike oraz pompę cipła, wartośc dofinansowania może siegnąć nawet 17 500 zł.

Dla przykładu, inwestor, którego instalacja kosztuje 30 tys. zł, po uzyskaniu dofinansowania musi ponieść koszt 25 tys. zł. Może jednak liczyć na zwrot podatku. Jeśli jego roczny dochód nie przekracza kwoty 85 529 zł (maksymalny dochód w I progu podatkowym), będzie mógł dodatkowo uzyskać zwrot kwoty 4 500 zł. W sumie poniesie więc wydatek 20 500 zł. Oczywiście nie zawsze będzie musiał wyłożyć kwotę z własnej kieszeni – może liczyć często na preferencyjne kredyty, a także dodatkowe sumy pochodzące z puli samorządowej. Zależy to jednak od miejsca, w którym zainstalowana jest instalacja fotowoltaiczna, ponieważ programy samorządowe mogą znacznie różnić się od siebie, a także nie zawsze są aktywne.

Wiele osób z niecierpliwością czeka na powrót programu „Mój Prąd” który zwracał 5 tys zł przy zakupie instalacji fotowoltaicznej.

Analiza produkcji systemu fotowoltaicznego oraz dotacje dla największych miast w Polsce

Posługując się powszechnie dostępnym na stronach UE narzędziem PVGIS można z dużą dokładnością określić możliwości wytwórcze instalacji fotowoltaicznej dla dowolnego miejsca na świecie. Korzystając z symulatora, sprawdziliśmy, ile potencjalnie można wyprodukować energii w:

 • Krakowie,
 • Warszawie,
 • Szczecinie,
 • Łodzi,
 • Rzeszowie,
 • Poznaniu,
 • Toruniu,
 • Wrocławiu,
 • Opolu,
 • Olsztynie,
 • Kielcach,
 • Katowicach,
 • Białymstoku.

Dla celów symulacji przyjęto we wszystkich przypadkach te same parametry instalacji:

 • rodzaj paneli – krzemowe,
 • moc zainstalowana – 5 kWp,
 • kąt nachylenia paneli – 35°,
 • kierunek nachylenia paneli – południowy,
 • straty na instalacji (z inwerterem włącznie) – 15 %.

Symulacja ma na celu sprawdzenie, czy przy założonych warunkach instalacja jest w stanie wyprodukować oczekiwane 5 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeśli zostanie to osiągnięte to, można przyjąć, że inwestycja w założoną instalację fotowoltaiczną, zwróci się po około 7 latach. Jak uzyskaliśmy taki wynik? Założyliśmy, że roczny koszt poniesiony na energię elektryczną pobieraną z sieci to 5 000 kWh x 0,6 = 3 000 zł. Choć instalacja jest w stanie wyprodukować 5 000 kWh energii rocznie, to nastąpi to w miesiącach letnich, dlatego nie zużyjemy całej wyprodukowanej energii na własne potrzeby. Oddamy mniej więcej 70 % energii do sieci, zużywając jedynie 30 %. Możemy jednak, jako prosumenci pobrać energię z sieci z opustem wynoszącym 80 % za każdą oddaną kWh.

Oddając do sieci 3 500 kWh z nadprodukcji, pobieramy je w czasie, kiedy nie jesteśmy w stanie wytworzyć prądu w cenie 0,12 zł/kWh (0, 6 – 80 % z 0,6 = 0,12 zł). Czyli 3 500 kWh energii pobranej kosztuje nas 420 zł. Zyskujemy więc w skali roku maksymalnie 2 580 zł. W związku z tym przy dotacji w wysokości 5 000 zł oraz zwrocie podatku (dochód w I progu podatkowym ) 45 000 zł, koszt inwestycji to 18 860 zł. Po pierwszym roku użytkowania koszt wynosi 18 860 – 2 580 = 16 280 zł, po drugim – 13 700 zł itd. Zwrot następuje w I połowie 7 roku użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Poniżej prezentacja wyników symulacji:

Kraków – piękny gród nad Wisłą

Kraków to cudowne miasto – dziedzictwo naszej kultury, sławna na całą Europę siedziba królów oraz kolebka państwowości. Niestety, smog krakowski jest niemal tak legendarny jak Smok Wawelski, dlatego w tym mieście inwestycja w fotowoltaikę ma szczególne znaczenie. Przy naszych założeniach, w Krakowie z instalacji o mocy 5 kWp, wyprodukować można 5 142 kWh energii. Opłaca się więc inwestować w panele fotowoltaiczne w Krakowie. Więcej informacji na temat systemów solarnych oraz możliwości uzyskania dofinansowania na nie znajdziesz w poradniku Fotowoltaika – Kraków.

Warszawa – po prostu Stolica

Sytuacja dla fotowoltaiki w Warszawie jest obiecująca. Miasto plasuje się na drugiej pozycji po Krakowie – z instalacji 5 kWp można wyprodukować 5052 kWh energii elektrycznej rocznie. Jest to dobry wynik dający obiecujące możliwości mieszkańcom, którzy chcą z tej energii skorzystać. Zainteresowanych montażem paneli słonecznych w Stolicy, polecamy poradnik Fotowoltaika – Warszawa.

Paryż Północy, czyli Szczecin

Gwiaździste place Szczecina powstałe w XIX w. wzorowane są na układzie paryskim, stąd określenie miasta Paryżem Północy. Niestety, północna lokalizacja i zdecydowanie bardziej morski niż śródlądowy klimat sprawiają, że z założonej mocy zainstalowanej wyprodukować można 4 901 kWh rocznie. Choć jest to nieco mniej niż założone 5 000 kWh, to jednak różnica ta tylko nieznacznie wydłuży czas zwrotu z inwestycji – zaledwie o kilka miesięcy. Wobec dostępnych dla inwestorów sposobów dofinansowania, o których więcej napisane jest w poradniku Fotowoltaika – Szczecin, panele słoneczne to wciąż dobra alternatywa dla energii z sieci.

Łódź – druga po Paryżu

I znowu Paryż – tym razem z kolejnym polskim miastem wiąże go miejski kompleks leśny, czyli Las Łagiewnicki, który jest drugim co do wielkości w Europie – zaraz po paryskim Lasku Bulońskim. W Łodzi z założonej instalacji otrzymać można 5 094 kWh energii, co zapewnia instalacji dobre warunki, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę możliwości dofinansowania, o których więcej w poradniku Fotowoltaika – Łódź.

Rzeszów – rezerwat w granicach miasta

Fotowoltaika w Rzeszowie wspiera oczyszczanie powietrza, które na szczęście w jest tu dość dobrej jakości, choćby dzięki położonemu w obrębie miasta rezerwatowi przyrody Lisia Góra. O sposobach wsparcia inwestora w tym regionie przeczytać można w poradniku Fotowoltaika – Rzeszów, a ze swojej instalacji o mocy 5 kWp otrzymasz tu 5 173 kWh energii rocznie, co plasuje miasto na pozycji jednego z miejsc o najlepszych warunkach dla pozyskiwania energii ze Słońca w Polsce.

Miasto koziołków i rogali – Poznań

Powietrze w stolicy Wielkopolski nie jest najwyższej jakości, dlatego każda instalacja fotowoltaiczna jest nie do przecenienia na terenie miasta. Dlatego wiedząc, że przy założonych parametrach otrzymać można instalacji aż 5 109 kWh energii elektrycznej rocznie, warto sprawdzić warunki dotacji w poradniku Fotowoltaika – Poznań i założyć własne panele.

Toruń – miasto astronoma

Toruń kojarzy się oczywiście z tym, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, czyli Mikołajem Kopernikiem. Torunianie są dumni ze swojego najznamienitszego obywatela, a także kochają pyszne pierniki i liczne zabytki, jednak dbają również o przyrodę. Do działań proekologicznych zaliczyć można montaż paneli słonecznych na dachu własnego domu. W Toruniu z 5 kWp mocy zainstalowanej uzyskać można 4 930 kWh energii elektrycznej, co daje fotowoltaice dobre perspektywy w tym regionie, tym bardziej, że można liczyć na dofinansowanie do inwestycji, o czym więcej w poradniku Fotowoltaika – Toruń.

Miasto zabytków i krasnali, czyli dolnośląski Wrocław

Pełna zabytków, piękna stolica kulturalna i administracyjna Dolnego Śląska to miasto, w którym na każdym kroku natknąć się można na krasnoludka. Mimo zamiłowania do bajkowych stworków, Wrocławianie poważnie myślą o ekologii, dbając o polepszenie jakości powietrza w mieście. Można ich wspomóc, montując panele na dachu własnego domu, co we Wrocławiu jest bardzo korzystne. Z 5 kWp mocy zainstalowanej uzyskać można aż 5 257 kWh energii rocznie, co jest bardzo dobrym wynikiem na terenie naszego kraju, dlatego warto wykorzystać tę szansę, która wraz z możliwościami obniżenia kosztów inwestycji, daje bardzo dobre perspektywy na produkcję własnej energii, o czym przeczytać można w poradniku Fotowoltaika – Wrocław.

Opole – miasto pełne zabytków

Opolanie kochają swoje stare miasto o skomplikowanej historii, dlatego dbają nie tylko o jego dziedzictwo kulturowe, ale również o ekologię. Chętnie instalują na swoich dachach panele słoneczne, z których mogą uzyskać przy instalacji o mocy 5 kWp aż 5 227 kWh, co plasuje Opole na pozycji jednego z miejsc o najlepszych warunkach dla fotowoltaiki w Polsce. Więcej o opłacalności inwestycji w tym regionie przeczytać można w poradniku Fotowoltaika – Opole.

Olsztyn – miasto 16 jezior

W Olsztynie doliczono się aż 16 jezior zlokalizowanych na jego terenie. Wraz z terenami zielonymi, miasto zapewnia swoim mieszkańcom świetne warunki do życia w zgodzie z naturą. Proekologiczny Olsztyn można wspomóc jeszcze bardziej decydując się na założenie paneli słonecznych na dachu własnego domu. O warunkach dofinansowania do tej inwestycji napisano w poradniku Fotowoltaika – Olsztyn, rocznie z instalacji 5 kWp ,można otrzymać  4 797 kWh energii elektrycznej. Jest to dużo mniej niż np. w Opolu czy Rzeszowie, jednak instalacja fotowoltaiczna w Olsztynie to i tak opłacalne przedsięwzięcie, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również finansowych.

Kielce – miasto gór

W Kielcach, malowniczo położonych wśród Gór Świętokrzyskich, warunki dla pozyskiwania energii ze Słońca są bardzo dobre. Z 5 kWp mocy zainstalowanej uzyskać można aż 5 109 kWh energii rocznie, dlatego chcąc założyć na własnym dachu panele, warto sprawdzić w naszym poradniku Fotowoltaika – Kielce warunki dotacji i nie zwlekać dłużej z decyzją.

Katowice – Las Murckowski i Ochojec

Ochojec i Las Murckowski to dwa rezerwaty przyrody położone na terenie miasta, nie wyczerpują jednak listy obszarów, które przyczyniają się wydatnie do dbałości o czystość katowickiego powietrza. Niestety, mimo wysiłków mieszkańców, ciągle jeszcze nie ma ono zadowalającej jakości. Dlatego chcąc przyczynić się do jego poprawy, a przy tym zaoszczędzić na energii elektrycznej, warto przeczytać poradnik Fotowoltaika – Katowice o możliwościach dofinansowania do inwestycji na terenie miasta. Z założonych 5 kWp mocy otrzymać można w Katowicach 5 061 kWh energii rocznie, co daje fotowoltaice dobre perspektywy.

Zielony Białystok

Aż 32 % miasta to tereny zielone, co wraz z możliwościami uzyskania z instalacji o mocy 5 kWp 4 834 kWh energii elektrycznej, daje fotowoltaice całkiem dobre perspektywy zarówno pod względem ekologicznym, jak i oszczędności. Więcej na temat możliwości dofinansowania obniżającego koszt inwestycji w tym regionie przeczytać można w poradniku Fotowoltaika – Białystok.