Czy panele fotowoltaiczne mogą się opłacać mimo dużego kosztu całej instalacji? Czy opłacalność fotowoltaiki nie jest jedynie mitem wymyślonym na potrzeby sprzedawców systemów solarnych. Fotowoltaika – czy opłaca się inwestować na tyle lat? Jeśli również szukasz odpowiedzi na te pytania, jesteś we właściwym miejscu. Poznaj dziesięć porad oraz wskazówek, dzięki którym zrozumiesz opłacalność paneli fotowoltaicznych.
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wynika to nie tylko z chęci zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, ale również z większej świadomości ekologicznej Polaków. Opłacalność paneli fotowoltaicznych jest nie do przecenienia, a do tego szereg dofinansowań państwowych i wsparcie z tej materii sprawia, że coraz więcej domostw prywatnych może poszczycić się posiadaniem własnej elektrowni fotowoltaicznej. Jeśli zastanawiasz się czy ty również możesz sobie na taką pozwolić, dowiedz się, dlaczego fotowoltaika stanie się opłacalna również dla ciebie.
- Fotowoltaika – opłacalność w 2020 roku. Dlaczego to dobry czas na instalację?
Czy opłacalność fotowoltaiki jest nadal zauważalna w 2020 roku? Zdecydowanie tak i zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, które w swojej ofercie posiadają różnego rodzaju panele fotowoltaiczne. Co więcej, powstaje coraz więcej firm i fachowców, którzy mogą zaoferować kompleksowe usługi w zakresie odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Dzięki temu z łatwością można porównać poszczególne oferty oraz skorzystać z usług, które są najbardziej dostosowane do naszych potrzeb.
Technologia stale się rozwija, dlatego współcześnie produkowane panele fotowoltaiczne można uznać za najbardziej opłacalne. Producenci stale udoskonalają swoje produkty, testują oraz mają znacznie szerszą wiedzę na temat efektywnego pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Co więcej, duża konkurencja, o której wspomniane zostało powyżej sprawia, że ceny zestawów są adekwatne do jakości i trudno jest tutaj mówić o naciąganiu klienta.
- Panele fotowoltaiczne – opłacalność zależna od rodzaju instalacji
Czy każdy rodzaj instalacji fotowoltaicznej można uznać za opłacalny? Zdecydowanie nie, a wybór zestawu dla siebie należy dokładnie przemyśleć. Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje instalacji – on grid oraz off grid. Ta pierwsza jest powszechnie używana w prywatnych gospodarstwach domowych i na stałe wpięta jest do publicznej sieci energetycznej. Instalacja off grid, zwana również wyspową pozwala na magazynowanie nadwyżek prądu w specjalnych akumulatorach.
Zestawy on grid są zdecydowanie tańsze oraz spokojnie mogą posłużyć przez minimum trzydzieści lat. Aby instalacja takiego zestawu fotowoltaicznego na dachu była opłacalna, należy sporządzić szczegółowy projekt oraz zaplanować wydajność korzystając z pomocy profesjonalnego instalatora, bądź firmy świadczącej tego rodzaju usługi. Instalacje off grid są drogie ze względu na wyższe ceny falowników oraz wysokie ceny akumulatorów, których żywotność jest ograniczona. Tego rodzaju zestawy należy instalować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci energetycznej. Niewielkie instalacje opłacają się zaś w domkach letniskowych, na działkach, w kamperach oraz na jachtach i łodziach.
- Opłacalność paneli fotowoltaicznych – jak obliczyć moc domowej elektrowni i od czego zależy jej efektywność?
Aby panele fotowoltaiczne były opłacalne należy szczegółowo obliczyć oraz zaplanować moc domowej elektrowni słonecznej. W dużym uproszczeniu mówi się, że aby zaoszczędzić 50 złotych na rachunku za prąd potrzeba 1kW mocy naszej elektrowni. Łatwo w takim razie zauważyć, że jeśli rachunek za prąd wynosi średnio 250 złotych za miesiąc, elektrownia nie powinna mieć mniejszej mocy niż 5kW.
Jest to oczywiście duże uproszczenie, a rzeczywista ilość oszczędności zależna jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim uwagę należy przyłożyć do kierunku umieszczenia paneli fotowoltaicznych. Najbardziej efektywnym działaniem cechują się panele fotowoltaiczne skierowane w kierunku południowym. Całkiem nieźle wypadają również panele skierowane na południowy-wschód oraz na południowy-zachód. Skierowanie paneli na północ sprawi, że pieniądze zainwestowane w instalację nie zwrócą się nawet przez kilkadziesiąt lat, a warto mieć na uwadze, że żywotność współczesnych instalacji szacowana jest na minimum trzydzieści lat. Na efektywność działania paneli fotowoltaicznych składa się również kąt nachylenia paneli słonecznych. Nie każdy dach nadaje się do ich instalacji. Co więcej, dużym ryzykiem jest umieszczanie ich na ziemi gdzie padający cień utrudni promieniom słonecznym docieranie do paneli co sprawi, że całe przedsięwzięcie nie ma większego sensu.
- Fotowoltaika – czy to się opłaca bardziej niż kolektory słoneczne
Mimo tak dużej popularności i opłacalności fotowoltaiki wiele osób nadal myli ją z kolektorami słonecznymi. To zdecydowanie dwa różne systemy, które korzystają z całkiem innych technologii oraz właściwości fizycznych. Jedyne co łączy panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne ze sobą to fakt korzystania z promieni słonecznych.
Kolektory słoneczne służą jedynie do podgrzewania wody. W naszej szerokości geograficznej ich efektywność spada niemalże do zera w okresie jesienno-zimowym, dlatego nie można uznać ich za rozwiązanie, które będzie służyło nam przez cały rok. Panele fotowoltaiczne produkują zaś prąd, który może zostać wykorzystany do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszym domu (również tych służących do podgrzewania wody). Co więcej, panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, nie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z mocnym nasłonecznieniem podczas ciepłych miesięcy. Z tego właśnie powodu instalacje fotowoltaiczne są znacznie bardziej uniwersalne, a co za tym idzie również bardziej opłacalne.
- Panele fotowoltaiczne – opłacalność zimą
Jak już zostało wspomniane wcześniej panele fotowoltaiczne działają zgodzie ze swoim przeznaczeniem również zimą. Właściciele gospodarstw domowych, którzy decydują się na instalacje systemu u siebie mogą być spokojni kiedy pogoda pogarsza się bądź kiedy przychodzi jesień czy zima. Panele słoneczne produkują również prąd podczas tego okresu. Oczywiście, ich efektywność jest dużo mniejsza, ale jednak nie jest zredukowana do zera.
Warto również przypomnieć tutaj opłacalność paneli fotowoltaicznych on grid. System tego typu oddaje nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, dzięki czemu może odebrać ją, kiedy wyprodukowany przez domową elektrownię prąd nie jest w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania. Dzięki temu, przez cały rok można obserwować oszczędności generowane przez instalacje fotowoltaiczne.
- Opłacalność ogniw fotowoltaicznych – jakie wybrać?
Opłacalność ogniw fotowoltaicznych jest również zależna od ich rodzaju na rynku dostępne są aktualnie trzy wiodące rodzaje ogniw:
- ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne
- ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne
- ogniwa fotowoltaiczne amorficzne.
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne są najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne. Monokrystaliczne ogniwa powstają z jednego, rozciągniętego kryształu krzemu. Ich wyróżnikiem charakteryzującym jest kształt przypominający kwadrat lekko okrojony na brzegach. Cechują się one również najwyższą sprawnością, która w normalnym zastosowaniu sięga aż 20%. Są one najdroższe na rynku, jednak aby zasilić domową elektrownie potrzeba zdecydowanie mniejszej ilości paneli. Ogniwa monokrystaliczne są dedykowane domom o niewielkiej powierzchni dachu, gdzie mogą zapewnić dużą wydajność instalacji.
Zdecydowanie tańsze i bardziej powszechne w domowym użytku są ogniwa polikrystaliczne. Składają się one z kilku kryształów krzemu, dlatego proces ich produkcji nie jest tak bardzo skomplikowany. Aby zasilić domową elektrownię potrzeba większej ilości paneli, a ich sprawność to około 16%. Jeśli powierzchnia dachu na to pozwala, warto zdecydować się na tego rodzaju panele. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że charakteryzują się one niższym spadkiem mocy przy wzroście temperatury. Ogniwa amorficzne ze względu na swoją krótką żywotność i potrzebę dużej powierzchni uznawane są za jedne z najmniej opłacalnych i dedykowane są w większości elektrownią produkującym prąd na szeroką skalę.
- Opłacalność instalacji fotowoltaicznej – nie tylko niższe rachunki za prąd
Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna nie tylko ze względu na możliwość obniżenia comiesięcznych rachunków za prąd. Dzięki niej również twoja nieruchomość znacznie zyskuje na wartości. Jeśli masz w planach jej sprzedaż za kilka lat, zdecydowanie warto wyposażyć ją w nowoczesny system produkcji energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne również same w sobie nie tracą zbyt wiele na wartości. Szacuje się, że tradycyjne zestawy mogą posłużyć minimum przez 25 lat. Przez ten okres twoja nieruchomość będzie miała znacznie wyższą cenę. Nie ma również obaw, że fotowoltaika jest okresową modą, ponieważ prognozy energetyczne dla naszego kraju mówią jasno – konwencjonalne źródła energii wkrótce mogą się wyczerpywać. Traktuj ten wydatek jako inwestycję w przyszłość z bardzo wysoką stopą zwrotu. Korzystanie z instalacji każdego roku będzie kosztowało cię naprawdę niewiele.
- Instalacja fotowoltaiczna – opłacalność systemów off grid. Gdzie i kiedy?
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych off grid również może być zauważalna, szczególnie jeśli mówimy o niewielkich instalacjach. To fakt, nie warto instalować ich w domach jednorodzinnych, które wykorzystuje się przez cały rok, ale domki letniskowe na działkach, w których mieszka się głównie latem to już inna historia. Tam przy letnim nasłonecznieniu na pewno będziemy w stanie wyprodukować tyle energii, ile potrzeba do zasilenia całego domku. Co więcej, w miejscach, gdzie zupełnie nie ma szans na podłączenie do publicznej sieci energetycznej to czasami jedyna opcja. W dłuższym rozrachunku jest znacznie tańsza od agregatów prądotwórczych, zasilanych paliwem stałym.
Aby wyspowa instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i nienagannie służyła nam przez wiele lat, powinna zostać wyposażona w odpowiednie akumulatory. Wszelkie szacunki mówią, że aby ich żywotność była wystarczająco długa, produkcję prądu należy pokryć stuprocentowym zapasem. Dzięki temu akumulatory magazynujące nadwyżki zachowają jak najdłuższą żywotność.
- Domowa elektrownia fotowoltaiczna – opłacalność dzięki dofinansowaniom
Domowe elektrownie fotowoltaiczne opłacalne są również ze względu na wsparcie finansowe, jakie można otrzymać ze środków publicznych. Podłączając się na stałe do sieci energetycznej, czyli wybierając instalację on grid automatycznie stajemy się prosumentem. Termin ten oznacza, że jednocześnie stajesz się odbiorcą, jak i również producentem energii elektrycznej. W bieżącym roku stosunek upustu przy instalacji o mocy 10kW wynosi 10 do 8, a w przypadku instalacji powyżej 10 kW, a poniżej 40 kW 10 do 7. W praktyce oznacza to, że za wysłanie do sieci 1000kWh energii elektrycznej, za darmo można odebrać 800 bądź 700 kWh całkowicie za darmo. Tego rodzaju rozliczenie obniża rachunki do całkowitego minimum, czyli opłat stałych, które przeciętnie mieszczą się w granicach 150-160 złotych w skali roku.
Jak wygląda to od technicznej strony? W momencie kiedy domowa elektrownia produkuje za dużo prądu, nadwyżka jest wysyłana do sieci. Gdy instalacja nie pozwala na pokrycie dobowego zapotrzebowania (np. w mniej słoneczne dni czy w nocy) można odebrać tę nadwyżkę zamiast korzystać z prądu z sieci.
- Opłacalność elektrowni fotowoltaicznych nie ze względu na pieniądze
Elektrownie fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalne i popularne na całym świecie. W dzisiejszych czasach znacznie częściej buduje się elektrownie słoneczne, niż jakiekolwiek inne. Opłacalność paneli fotowoltaicznych nie tylko warta jest ze względu na korzyści finansowe, to przede wszystkim sposób na ochronę środowiska naturalnego przed szybko postępującą degradacją.