Rodzaje paneli fotowoltaicznych, jakość poszczególnych komponentów zestawów fotowoltaicznych, rozmiar instalacji czy wybór odpowiedniego fachowca – to wszystko ma wpływ na cenę fotowoltaiki w twoim domu. Cena instalacji paneli fotowoltaicznych nie kończy się jedynie na zakupie odpowiedniego zestawu. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa również wybór odpowiedniego fachowca oraz to na jaki rodzaj instalacji się zdecydujemy. Sprawdź, z jakimi kosztami należy się liczyć oraz czy ceny fotowoltaiki opłacają się również w 2020 roku.
Fotowoltaika w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwija się w naszym kraju. Na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących usługi w tym zakresie, a na słynnych portalach aukcyjnych coraz częściej możemy znaleźć gotowe zestawy paneli fotowoltaicznych w dobrej cenie, które teoretycznie możemy zainstalować samodzielnie. Ale czy taka instalacja się opłaca i jak długo może ona posłużyć?
Panele fotowoltaiczne – cena uzależniona od wielu czynników
Cena instalacji paneli fotowoltaicznych jest zmienna. Nie można na sztywno określić jednego taryfikatora, który obowiązywałby na terenie całego kraju. Co więcej, niebagatelną rolę odgrywa również jakość wybranych komponentów oraz fizyczne uwarunkowania domu i dachu, na których panele zostaną założone. Dodatkowo, klient musi się również liczyć z kosztem usług instalatorów paneli fotowoltaicznych. To kwestia, którą szczególnie warto mieć na uwadze, kiedy decydujemy się na instalację zestawu on grid. Instalacja fotowoltaiczna, która na stałe wpięta jest do publicznej sieci energetycznej, wymaga odbioru przez zakład energetyczny. Bardzo często zdarzają się przypadki, że niedoświadczony instalator sprawi, iż zakład nie przyjmie naszego zestawu i nie zezwoli na jego użytkowanie w sieci. Dlatego, w tym przypadku zdecydowanie nie należy kierować się ceną przy wyborze fachowca, który pomoże z instalacją zestawów. Niedoświadczenie ze strony instalatora może narazić nas na podwójne koszty, sprawić, że instalacja będzie nieopłacalna oraz stanowczo skrócić żywotność całego zestawu.
Duże znaczenie ma również miejsce, w którym zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Cena wiąże się z tym, ile możemy przeznaczyć miejsca na ich instalację oraz tego, czy zdecydujemy się na umieszczenie ich na dachu, czy też na ziemi. Niewielkie dachy, zazwyczaj potrzebują lepszych paneli, które wykorzystując niewielką powierzchnię, są w stanie zagwarantować zadowalające uzyski energetyczne. Dodatkowo, miejsce bardzo często określa na jak dużą mikro elektrownię słoneczną możemy sobie pozwolić i jak długo będzie trwał okres zwrotu zainwestowanych w nią pieniędzy.
Panele fotowoltaiczne – cennik instalacji o różnych mocach
Ceny fotowoltaiki związane są z wielkością oraz mocą instalacji. Przy wyborze odpowiednich komponentów oraz doborze odpowiedniej ilości paneli słonecznych należy przede wszystkim określić cel oraz przeznaczenie naszej mikro elektrowni słonecznej. Dla prywatnych, niewielkich gospodarstw domowych dedykowane są elektrownie o mocy 3kW. Nieco większe gospodarstwa domowe powinny skorzystać z elektrowni o mocy 5kW, zaś wielorodzinne domy oraz miejsca użyteczności publicznej z pewnością powinny zdecydować się na instalację minimum o mocy 10kW. W przeciwnym razie, wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne prąd, nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania w danym miejscu bądź koszta instalacji nie zwrócą się nawet przez dziesiątki lat.
Jakość zestawu oraz, ilość paneli słonecznych oraz ich cena, bezpośrednio przekłada się również na efektywność całego przedsięwzięcia. Dodatkowo, pod szczególną rozwagę warto jest wziąć żywotność paneli oraz ich bezawaryjne działanie. Oto przykłady średnich cen zestawów fotowoltaicznych dla domowych elektrowni o mocy 3kW, 5kW oraz 10kW.
Ceny najtańszych zestawów fotowoltaicznych o mocy 3kW zaczynają się już od 16500 tysiąca złotych. To jednak zestawy złożone z komponentów nie najwyższej jakości, które cechują się nieco krótszą żywotnością, wymagają częstego serwisu oraz ulegają okresowym awariom. Ceny średnich instalacji zaczynają się już od 18000 tysięcy złotych, a ceny sprzętu z tak zwanej górnej półki to już wydatki zaczynające się już od 19000 tysięcy złotych.
Zestawy fotowoltaiczne o mocy 5kW, które chyba najczęściej pojawiają się w polskich domach jednorodzinnych to już nieco wyższe koszty. Ceny najtańszych, a zarazem najgorszych jakościowo zestawów zaczynają się już od 22000 tysięcy złotych. Jeśli użytkownikowi zależy na długim korzystaniu z instalacji, nie należy brać ich nawet pod uwagę. W użytku domowym, kupowanie najtańszych zestawów nie do końca jest opłacalne oraz zasadne. Średni koszt jaki należy ponieść to nieco ponad 25000 złotych, a najlepsze jakościowo zestawy wiążą się z wydatkami rozpoczynającymi się od około 28000 tysięcy złotych.
Ceny ogniw słonecznych i innych komponentów w elektrowniach o mocy 10kW zaczynają się już od 37000 tysięcy złotych. Za instalację średniej jakości, w średniej cenie należy zapłacić około 42000 tysięcy złotych i to rozwiązanie można uznać już za korzystne. Najlepsze zestawy to wydatek w okolicach 47000 tysięcy złotych. Jeśli rozkłada się on na kilka rodzin, warto rozważyć jednak opcję zakupu najlepszych jakościowo komponentów.
Fotowoltaika – ceny zestawów a oszczędności
Zestaw oraz jego moc musi być dobrana do oczekiwań oraz potrzeb gospodarstwa domowego. Najprostszy, orientacyjny rachunek mówi, że aby obniżyć rachunek za prąd o 50 złotych, potrzeba 1kW mocy instalacji. W takim razie łatwo jest obliczyć, że jeśli w niewielkiej rodzinie, w niewielkim, energooszczędnym domu rachunek za prąd wynosi 150 złotych, to instalacja o mocy 3kW powinna wystarczyć, aby pokryć potrzeby domowników i wprowadzić oszczędności do domowego budżetu.
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – cena uzależniona od konstrukcji dachu
Nie na każdym dachu można zainstalować zestaw fotowoltaiczny. Przede wszystkim liczy się tutaj jego kierunek oraz kąt nachylenia takiego dachu. W naszej szerokości geograficznej zadowalające uzyski energetyczne zapewnia skierowanie paneli słonecznych w kierunku południowym. W grę wchodzi również południowy zachód bądź wschód. Choć może cena konstrukcje pod panele nie stanowi procentowej większości ceny całego zestawu, to jednak należy liczyć się, z tym, że przy niesprzyjającej konstrukcji dachu może ona podwyższyć koszt całego przedsięwzięcia.
Panele fotowoltaiczne – cena zestawu on grid vs cena zestawu off grid
Cena paneli słonecznych on grid jest znacznie niższa niż paneli off grid. Dzięki temu instalacja, na stałe włączona do publicznej sieci energetycznej zwróci się znacznie szybciej. Dodatkowo, zestaw off grid wymaga kupna kosztownych akumulatorów, które będą magazynowali nadwyżki energii. Instalacje off grid zaleca się jedynie w miejscach, gdzie nie ma żadnej możliwości przyłączenia się do sieci publicznej.
Panele fotowoltaiczne w sklepach internetowych głównie najlepiej sprawdzają się w niewielkich instalacjach wykorzystywanych w okresie letnim. Takie niedrogie zestawy całkiem nieźle sprawdzą się w niewielkich domkach letniskowych, w łodziach czy kamperach.
Ogniwa fotowoltaiczne – cena uzależniona od ich rodzaju
Cennik ogniw fotowoltaicznych zależny jest również od wyboru rodzaju paneli. Najwięcej należy zapłacić za panele monokrystaliczne. To najbardziej efektywne z paneli, które są aktualnie dostępne na rynku i najlepiej sprawdzą sią na dachach gdzie można wygospodarować niewielką przestrzeń na ich umieszczenie. Średnią cenę należy zapłacić za ogniwa polikrystaliczne. Cechują się one niejednolitą powierzchnią i widocznymi gołym okiem drobinkami krzemu. To idealna propozycja dla domostw o dużej powierzchni dachu. Najtańsze są amorficzne ogniwa fotowoltaiczne. Cena, która może zachęcać do zakupu, nie zawsze jednak idzie w parze z ich długą żywotnością i bezawaryjnością. Dodatkowo, potrzebują one dużej ilości miejsca i częstej konserwacji, dlatego stosuje się je głównie na specjalnych farmach fotowoltaicznych.