Poznaj 8 kłamstw sprzedawców i odkryj co jest niezbędne przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej.
Odnawialne źródła energii są teraz w modzie, a zestawy fotowoltaiczne stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Zainstalowany zestaw fotowoltaiczny w domu może przynieść nie tylko wiele korzyści dla naszego portfela i ułatwić funkcjonowanie na co dzień. Przede wszystkim jest dużym ukłonem w stronę środowiska naturalnego.
Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody i nie tylko w dłuższej perspektywie może okazać się również bardzo opłacalny ze względów finansowych. Warto jednak pamiętać, że istnieje ryzyko spotkania nieuczciwego sprzedawcy, który sprawi, że sytuacja stanie się całkowicie odwrotna. Poznaj 8 kłamstw sprzedawców instalacji fotowoltaicznych i nie daj się nabrać na ich pseudo porady.
1. Zestawy fotowoltaiczne dla domu całkowicie wyeliminują rachunki za prąd
Wielu nieuczciwych sprzedawców kusi swoich potencjalnych klientów stwierdzeniem, że po zakupieniu instalacji PV ich rachunki za prąd całkowicie znikną. To oczywiście niemożliwe, ponieważ oprócz zapłaty za zużycie energii elektrycznej na rachunek składa się również wiele innych opłat stałych i abonamentowych. Dodatkowo, należy liczyć się z kapryśną pogodą w naszym klimacie, kiedy konieczne będzie korzystanie z tradycyjnych źródeł energii elektrycznej.
Warto mieć jednak na uwadze, że oszczędności mogą być naprawdę duże. Dla przykładu zestaw fotowoltaiczny 3kw jest w stanie przynieść oszczędności rzędu 1500 złotych w skali roku. Zestaw o mocy 5kw jest w stanie obniżyć koszty zużycia nawet o 2800 złotych. Oszczędności są zauważalne, a czym większa moc instalacji, tym więcej pieniędzy można zachować w portfelu. Zdecydowanie jednak nie można mówić o całkowitym pozbyciu się rachunku za prąd i zaprzestania korzystania z usług zakładu energetycznego.
2. Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych i ich umiejscowienie jest dowolne
Umieszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga dokładnego przemyślenia i uzależnione jest od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aspekty konstrukcyjne dachu, ale przede wszystkim kąt padania promieni słonecznych. Jeśli sprzedawca zapewnia, że możliwe jest zainstalowanie jego paneli od strony północnej, można mieć niemal stuprocentową pewność, że kompletnie nie zna się na tym co sprzedaje. Panele fotowoltaiczne zawsze powinny być instalowane od strony południowej, ewentualnie od południowego zachodu bądź wschodu. Niepoprawne umieszczenie ich od północy sprawi, że uzyski energetyczne nie tylko nie będą zadowalały. Sprawią, że koszt instalacji całego systemu nie zwróci się przez dziesiątki lat. Nawet zestawy fotowoltaiczne off grid na działkę czy zestaw fotowoltaiczny do kampera powinien być zainstalowany zgodnie z tą zasadą, aby jego funkcjonowanie miało jakikolwiek sens.
3. Koszty instalacji można obniżyć umieszczając w niej tani, bezfirmowy inwerter
Kompletne zestawy fotowoltaiczne dla domu nie są tanie, dlatego wielu zdeterminowanych sprzedawców wykazuje możliwość zastąpienia pewnych komponentów poprzez chińskie, bezimienne odpowiedniki. Jednym z najczęściej wskazywanych elementów instalacji, który można zastąpić jest inwerter, zwany również falownikiem.
Inwerter – co to jest? Inwerter to urządzenie, które zamienia prąd stały na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. To jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej, dlatego powinien bezawaryjnie i wydajnie pracować przez wiele lat. Usterka falownika może doprowadzić nie tylko do niewydolności instalacji, ale również do jej zniszczenia i kosztownej naprawy. Instalacja PV jest instalacją na lata, dlatego kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych oszczędności na falowniku, w perspektywie czasu może przerodzić się w bardzo dotkliwą stratę.
4. Możesz dużo zarobić na sprzedawaniu nadwyżki energii elektrycznej
Zestawy fotowoltaiczne on grid są na stałe podłączone do sieci elektrycznej i teoretycznie umożliwiają odsprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii elektrycznej do zakładu energetycznego. Jednak warto mieć na uwadze, że nie dotyczy to mikroinstalacji. Wielu sprzedawców korzysta z tego argumentu i obiecuje swoim klientom możliwość dużego wzbogacenia się dzięki zainwestowaniu w dużą, przydomową elektrownię słoneczną. W praktyce funkcjonuje jednak system opustowy. Zakład energetyczny nie płaci w gotówce za nadwyżki, które dostaje. Daje możliwość rozliczenia się ze swoim dostawcą na zasadzie balansu. System opustowy stanowi, iż za każdy 1 kWh energii wyprodukowanej w prywatnej elektrowni słonecznej i wysłanej do sieci energetycznej, można odebrać 0,8 kWh. W przypadku, kiedy zapotrzebowanie na prąd w domu będzie wyższe niż możliwości paneli słonecznych.
5. Tanie komponenty z internetu i brak uprawnień nie są przeszkodą w stworzeniu działającej instalacji fotowoltaicznej
Nie ma co się łudzić, że gotowe zestawy fotowoltaiczne kupione za połowę ceny na popularnym portalu aukcyjnym posłużą tyle samo co przygotowane przez fachowców instalacje ze sprawdzonego źródła. Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu niewiadomego pochodzenia niesie również bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Skutki mogą okazać się kosztochłonne, a w skrajnych przypadkach zagrażać bezpieczeństwu naszego domu.
Czerwona lampka powinna nam się zaświecić, kiedy instalator rekomenduje korzystanie z takiego rozwiązania, a sam nie może pochwalić się uprawnieniami instalatora OZE UDT. Fotowoltaika, mimo iż jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną w naszym kraju, to nadal jeszcze bardzo świeżą. Korzystanie z usług pseudo fachowców, którzy nie mogą przedstawić stosownych certyfikatów, a jedynie “dorabiają do pensji” jest niebezpieczne. Może doprowadzić do tego, że zakład energetyczny nie przyjmie domowej instalacji. Będziemy mieli problem z dochodzeniem swoich praw i zwrotem pieniędzy za tzw. “robociznę”.
6. Nie warto inwestować w projekt instalacji fotowoltaicznej
Odpowiedni zestaw fotowoltaiczny, cena, która zadowoli klienta i doświadczony instalator to nie wszystko. Aby przedsięwzięcie miało szansę powodzenia, musi zostać stworzony profesjonalny projekt instalacji. To dokładny plan, który pozwoli na zoptymalizowanie działalności przydomowej elektrowni słonecznej oraz wyeliminuje ryzyko pojawienia się kosztownej awarii.
7. Instalacja fotowoltaiczna za darmo ogrzeje dom
Wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznej jako jedynego źródła ciepła w domu może okazać się bardzo ryzykowne w naszym klimacie. Przeciętna instalacja nie jest w stanie przez okrągły rok zapewnić wydajności, która pozwoliłaby na zasilanie pomp ciepła oraz grzejników w domu. Zestawy ogniw fotowoltaicznych, które dałyby cień takiej szansy na pewno nie zmieściłyby się na posesji czy dachu. Koszt ich zakupu z pewnością nie zwróciłby się przez dziesiątki lat.
8. Instalacja fotowoltaiczna to zakup na wieczność
To nieprawda, że instalacja fotowoltaiczna będzie trwała wiecznie. Dobrej jakości panele mogą służyć przez spokojnie 30 lat, jednak w tym czasie wymagają one czyszczenia, przeglądu czy regularnego serwisowania. Nawet najlepsza instalacja na świecie wymaga okresowej obsługi i generuje niewielkie koszty eksploatacyjne.