Zestaw fotowoltaiczny off grid czy zestaw fotowoltaiczny on grid? Mikroelektrownie słoneczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, a na całym świecie w przewadze stosuje się właśnie te dwa rodzaje instalacji. Instalacja on grid jest na stałe przyłączona do sieci elektrycznej, zaś zestawy fotowoltaiczne off grid pozwalają na niezależne od sieci działanie. Co należy wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej off grid, gdzie sprawdzi się ona najlepiej oraz jaką rolę pełni tam inwerter fotowoltaiczny off grid?
Zestaw fotowoltaiczny off grid – podstawowe informacje
Zestaw fotowoltaiczny off grid różni się od zestawu on grid przede wszystkim tym, że nie jest na stałe podłączone do publicznej sieci energetycznej. Energia elektryczna generowana przez fotoogniwa systemie off grid, która nie zostanie na bieżąco zużyta jest magazynowana i może być wykorzystana w czasie. Nadwyżki prądu przechowywane są w specjalnych akumulatorach, a budowa całego systemu nieco różni się od powszechnie używanego w prywatnych domostwach systemu on grid.
Inwerter solarny off grid – czym się charakteryzuje serce całego systemu?
Inwerter solarny off grid zwany również falownikiem wyspowym jest zdecydowanym centrum całego układu fotowoltaicznego tego typu. Może on pracować bez dostępu do sieci elektrycznej. Jego zadaniem jest zamiana prądu zmiennego na prąd stały o napięciu 230V jednofazowy lub o napięciu 400V trójfazowym. Co więcej, inwerter off grid został stworzony do ładowania baterii bądź akumulatorowych magazynujących nadwyżki energii. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju sprzęt jest nieco droższy niż tradycyjny falownik i to głównie od niego zależy stabilne działanie całej instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna off grid – gdzie się sprawdzi najlepiej?
Instalacja fotowoltaiczna off grid zdecydowanie nie sprawdza się w powszechnym użytku domowym. Koszt kompletnego zestawu i jego instalacji na dachu nie zwróciłby się nawet przez dziesiątki lat. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się jednak w miejscach, w których przyłączenie do tradycyjnej sieci energetycznej jest niemożliwe bądź bardzo kosztowne. To również doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie tradycyjne zasilanie jest niestabilne bądź istnieje ryzyko pojawienia się przerw w dostawie prądu. Instalacja może również pełnić rolę zasilania awaryjnego.
Instalacje off grid bardzo często instalowane są na działkach oraz w domach letniskowych. To również rozwiązanie, które można spotkać w kamperach bądź łodziach, a przykładem najprostszego systemu off grid może być powerbank zasilany ogniwami fotowoltaicznymi.
Garść praktycznych porad i informacji
Najistotniejszą kwestią w instalacji systemu off grid jest dobór odpowiedniego akumulatora. Od tego zależy czy przedsięwzięcie będzie opłacalne – żywotność urządzenia jest najdłuższa, kiedy zapotrzebowanie będzie obliczone wraz ze stuprocentowym zapasem. Warto również znaleźć dobre miejsce dla baterii, ponieważ wymagają one stałej temperatury oraz wentylacji.