Fotowoltaika – lubelskie. Fotowoltaika jako alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii
Fotowoltaika w województwie lubelskim ma ogromne wzięcie wśród mieszkańców. Uwarunkowane jest to tym, iż zauważa się wśród obywateli o wiele wyższą świadomość ekologiczną. Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na oszczędność pieniędzy, a także na ochronę środowiska naturalnego.
W tej chwili montuje się je zarówno w instytucjach i firmach, jak również w gospodarstwach domowych. Z czystej i ekologicznej energii mogą dziś korzystać wszyscy chętni za sprawą istniejącego systemu dofinansowań. Atrakcyjny system dofinansowań umożliwia szeroki dostęp do nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. W niektórych regionach można uzyskać nawet 90% dofinansowania.
Fotowoltaika – lubelskie. Czym jest fotowoltaika?
Niektóre osoby uważają, że fotowoltaika to źródło energii, z którego można korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy w roku oraz że jest to zbędny wydatek. Ile jest prawdy w tym poglądzie? Jest to bzdura. Panele fotowoltaiczne mogą działać z powodzeniem przez cały rok, także zimą, kiedy słońce świeci znacznie słabiej. Aby instalacja działała w sposób prawidłowy, należy ją umieścić w odpowiednim miejscu. Musi ono być dobrze nasłonecznione, a oprócz tego nie może być ona przysłonięta przez pozostałe budynki oraz drzewa. Eksperci polecają, aby montaż instalacji fotowoltaicznych odbywał się na dachach skierowanych na południe pod kątem 35 stopni.
Jeśli zainwestujemy w fotowoltaikę dobrej jakości, będziemy mogli uzależnić się od cen prądu bądź zmniejszyć koszty energii elektrycznej. W większości przypadków instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala jednak na całkowite uzależnienie się od firm energetycznych, a w niektórych sytuacjach można nawet sprzedawać nadwyżki energii, którą później można sprzedać.
Jak rozliczać się z paneli fotowoltaicznych?
Osoby, które inwestują w fotowoltaikę, zastanawiają się, jakie są koszty ich eksploatacji. W ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, którą uchwalono w lipcu 2016 roku, zawarto wiele informacji odnośnie funkcjonowania fotowoltaiki w Polsce. W sposób niezwykle dokładny określono w niej, jak powinny przebiegać rozliczenia właścicieli paneli fotowoltaicznych z zakładami energetycznymi. Inwestorzy oddają wszystkie potencjalne nadwyżki energii wyprodukowane przez ich domowe instalacje. W zamian za to dostają opust w chwili, gdy zapotrzebowanie na prąd wzrasta – na przykład zimą. Podczas cyklu rozliczeniowego, który określono w umowie, użytkownicy muszą płacić do zakładu energetycznego wyłącznie różnicę pomiędzy pobraną a oddaną energią.
Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez żadnych problemów, jeśli kupimy zestaw dobrej jakości. Koszty zakupu oraz montażu uzależnione są od tego, jakie jest aktualne zapotrzebowanie budynku na prąd a także od lokalizacji tego urządzenia. Większość dostępnych paneli posiada gwarancję na 25 lat w zakresie mocy oraz 10 lat na sam produkt. Gdy kupujemy panele fotowoltaiczne, trzeba pamiętać o tym, że są to zupełnie inne instalacje niż kolektory słoneczne. Posiadają one podobną budowę, również pobierają promienie słoneczne, jednak nie ma między nimi już więcej żadnych podobieństw. Panele fotowoltaiczne odpowiadają za zmienianie energii słonecznej w prąd, zaś kolektory słoneczne podgrzewają wodę.
Fotowoltaika – dotacje lubelskie. Jak dostać dofinansowanie do paneli słonecznych w województwie lubelskim?
Aby móc uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, należy najpierw przygotować wniosek. Do wniosku trzeba załączyć odpowiednie dokumenty – wśród nich wymienia się projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat oraz poświadczenie uzyskane z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W projekcie powinien być opis, schemat, kosztorys, parametry techniczne oraz licznik wytworzonej energii.
W województwie lubelskim istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Przyznaje się je w postaci niskooprocentowanych kredytów oraz ulg podatkowych za instalację w wysokości do 10000 złotych.