Panele fotowoltaiczne – wielkopolskie. Sposób na niskie rachunki za prąd
Panele fotowoltaiczne to innowacyjne urządzenia oparte na innowacyjnej technologii. Zalicza się je do grona odnawialnych źródeł energii, które nie wpływają w negatywny sposób na środowisko naturalne. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego od jakiegoś czasu coraz częściej decydują się na zakup instalacji solarnych. Jest to świetny sposób na dbałość o naszą planetę, a jednocześnie obniżenie rachunków za energię elektryczną. Warto pamiętać o tym, że w Polsce w dalszym ciągu do produkcji prądu wykorzystuje się przede wszystkim węgiel. Elektrownie węglowe emitują całą masę zanieczyszczeń, które następnie powodują powstawanie bardzo niebezpiecznego zjawiska, jakim jest smog. Smog przyczynia się do wzrostu zachorowalności na schorzenia układu oddechowego.
Od kilku lat funkcjonuje w Polsce rządowy program pod nazwą „Czyste powietrze”. Daje on szeroki dostęp do odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne. Od czasu uruchomienia tego programu liczba paneli fotowoltaicznych w województwie wielkopolskim wzrosła o kilkadziesiąt procent. Systemy solarne montowane są zarówno w instytucjach, przedsiębiorstwach jak i w gospodarstwach domowych. Jeśli zamontujemy panele fotowoltaiczne na swojej posesji, oszczędzamy znaczną ilość pieniędzy na rachunkach za prąd, a jednocześnie nie przyczyniamy się do zwiększania poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, uniezależniamy się od zakładów energetycznych dostarczających prąd.
Technologia fotowoltaiczna – jak to działa?
Technologia fotowoltaiczna to innowacyjne źródło energii. Panele solarne pozyskują energię słoneczną, która następnie zamieniana jest na prąd elektryczny. Prąd wyprodukowany w takich urządzeniach można wykorzystywać według własnych potrzeb. Wszystkie osoby posiadające taki system solarny w swoim domu, mogą również sprzedawać potencjalne nadwyżki prądu do zakładów energetycznych bądź odbierać je w trakcie zimy, gdy słońce świeci słabiej.
Przeciwnicy technologii fotowoltaicznej twierdzą, że zakup oraz montaż paneli solarnych jest bardzo drogi. Inwestycje tego typu zwracają się beneficjentom z reguły po upływie około 10 lat. Uzależnione jest to przede wszystkim od poziomu zużycia prądu a także jego aktualnych cen. W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej inwestycja w panele fotowoltaiczne wydaje się tym bardziej zasadna. Ponadto, w chwili obecnej funkcjonuje program rządowy pod nazwą „Czyste powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na zakup instalacji solarnych do swojego domu. Panele fotowoltaiczne w województwie wielkopolskim są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Zestawy fotowoltaiczne – Wielkopolska. Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych w Wielkopolsce
Każdy mieszkaniec województwa wielkopolskiego może ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do zakupu oraz montażu zestawów fotowoltaicznych w swoim domu. Wszystko to za sprawą rządowego programu pod nazwą „Czyste powietrze”. Podstawowym celem tej inicjatywy jest edukacja społeczeństwa w zakresie walorów charakteryzujących odnawialne źródła energii. Program pozwala na otrzymanie dofinansowania w wysokości nawet do 90% kosztów w zależności od regionu. Środki można otrzymać zarówno do instalacji w istniejących jak i w dopiero budowanych domach jednorodzinnych.
Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą składać wnioski o otrzymanie dofinansowania do instalacji solarnych w wysokości od 7 do 53 tysięcy złotych. Dotacje są zwolnione z podatku PIT – nie trzeba ich uwzględniać w corocznych rozliczeniach podatkowych. Ponadto, pieniądze wydatkowane w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” można doliczać do kosztów uzyskania przychodu.