Fotowoltaika mazowieckie – zwycięzcy, dotacje, zestawy
Fotowoltaika w województwie mazowieckim to dziedzina nauki, która rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Z roku na rok przybywa w tym obszarze ilość instalacji, dzięki którym mieszkańcy województwa mogą cieszyć się w pełni ekologiczną energią elektryczną. Na swoje mini-elektrownie decyduje się coraz więcej domostw – nie jest to już jedynie domena firm i instytucja działających w sferze publicznej. Panele fotowoltaiczne pojawiają się w województwie mazowieckim coraz liczniej, co szczególnie cieszy i jest jak najbardziej godne pochwały w dobie dzisiejszych problemów ekologicznych.
Naturalne źródła energii to coś, co stało się bardzo popularne w ostatnim czasie. Mając na celu troskę o nasze środowisko naturalne oraz świadomość, że w pewnym momencie po prostu przestanie brakować nam prądu, jesteśmy zmuszeni sięgnąć po bardziej niekonwencjonalne źródła energii elektrycznej. Fotowoltaika to dział techniki zajmujący się przetwarzaniem światła dziennego na energię elektryczną. Mogłoby się wydawać, że nie jest to rodzaj energii, na którą może pozwolić sobie każdy. Nic bardziej mylnego – w dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne są bardzo łatwo dostępne, a do tego dofinansowywane ze środków publicznych. Czy warto o nich pomyśleć poważnie? Zdecydowanie! To rozwiązanie, za które będą dziękowały nam pokolenia.
Fotowoltaika – dlaczego warto?
Powodów na zainteresowanie się energią fotowoltaiczną jest wiele i są to aspekty bardzo różnego pokroju. Niektóre z nich czysto ekologiczne, inne bardziej ekonomiczne. Bez względu na to, które z nich są główną pobudką do działania podjęcie decyzji o umieszczeniu paneli w swoim domostwie jest zawsze dobrą decyzją. Gospodarstwo może zostać zasilane całkiem darmową energią, która jest wspierana oraz chwalona przez liczne programy. Co więcej, ogniwa fotowoltaiczne są zawsze dobrą drogą do prowadzenia domowych oszczędności, a koszty związane z umieszczeniem instalacji zwracają się całkowicie w przeciągu kilku lat.
To nie koniec zalet posiadania paneli fotowoltaicznych w województwie mazowieckim. Czasami zdarza się, że ogniwa dają nam więcej prądu niż potrzebujemy. W takim przypadku energia elektryczna transportowana jest do zakładu elektrycznego. Zakład elektryczny zobowiązany jest oddać nam ją, kiedy zajdzie potrzeba, w formie barterowej – „prąd za prąd”. Nadwyżki są jeszcze bardziej opłacalne, kiedy jesteśmy instytucją, albo przedsiębiorstwem, wtedy mamy szansę zarobić w tzw. „żywej gotówce” na nadwyżce prądu, która powstała.
Dotacje – kto może z nich skorzystać?
Fotowoltaika w województwie mazowieckim to dziedzina, z której dobrodziejstw może skorzystać praktycznie każdy, po spełnieniu kilku warunków. Dotacje przeznaczone zostały dla mieszkańców miast i wsi, a w zależności od posiadanego statusu ich wysokość jest różna. Najbardziej znanym programem, który zajmuje się dofinansowywaniem przedsięwzięć fotowoltanicznych, jest program „Czysta Energia”. Jego celem jest instalacja jak największej ilości ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła, które mogłyby w pełni zastąpić wszelkie konwencjonalne źródła energii. Instytucja, z której budżetu pochodzą środki, to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest bardziej sprawne wykorzystywanie zasobów odnawialnych źródeł energii.
Kto może skorzystać z ulg? Z ulg może skorzystać właściwie każde gospodarstwo domowe. Ulga jest ulgą inwestycyjną i obejmuje koszta związane z instalacją paneli oraz pomp ciepła, a zwraca się w postaci pomniejszonego podatku. W tym roku dla każdego normalnego mieszańca i obywatela województwa Mazowieckiego ulga wynosi 19% do 10 000 złotych. Co więcej, z ulgi na preferencyjnych zasadach mogą skorzystać rolnicy. Dla nich wynosi ona aż 25% i przysługuje podatnikom podatku rolnego. Ulga jest wysokością 25% poniesionych kosztów, które zwracają się w postaci pomniejszonego podatku rolnego.
Kto jest wygranym w przypadku energii fotowoltaicznej?
Wygranym jest każdy, bez wyjątku. Posiadacze mogą cieszyć się niskim kosztem energii elektrycznej, a do tego mogą liczyć na wsparcie finansowe w instalowaniu swojej domowej elektrowni. My wszyscy możemy cieszyć się czystszym środowiskiem, które posłuży nam znacznie dłużej.