Fotowoltaika – Podkarpacie. Nieekologiczne, innowacyjne źródła energii
Fotowoltaika w województwie podkarpackim, czyli bardzo intensywny rozwój technologii odnawialnych źródeł energii. Od kilku lat zauważalny jest niezwykle duży wzrost instalacji fotowoltaicznych na Podkarpaciu. W tej chwili instalacje słoneczne oraz zestawy fotowoltaiczne zakładają zarówno instytucje i przedsiębiorstwa, ale także klienci indywidualni. Czysta i ekologiczna energia jest teraz obecna dla wszystkich, ponieważ od kilku lat funkcjonuje system dotacji uruchomiony przez polski rząd.
System dofinansowań w ramach programu o nazwie “Czyste powietrze” pozwala na szeroki dostęp do innowacyjnych, nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. Efekty rządowego programu są już zauważalne gołym okiem – spacerując po ulicach największych miast można zaobserwować, że liczba instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych jest o wiele większa. Obywatele mogą korzystać z oszczędności, a jednocześnie uniezależniają się od dostawców prądu.
Panele fotowoltaiczne a środowisko naturalne
Dbałość o środowisko naturalne jest kwestią priorytetową dla coraz większej liczby osób. Problem zanieczyszczenia powietrza spędza sen z powiek rządom wszystkich światowych państw. W naszym kraju zanieczyszczenie powietrza jest – niestety – na wysokim poziomie i pod tym względem jesteśmy w czołówce europejskich państw. Smog zatruwa ludzkie organizmy, co przyczynia się do wzrostu zachorowalności na schorzenia układu oddechowego. Jedną z najistotniejszych przyczyn powstawania zjawiska smogu są kopalnie i elektrownie węglowe a także palenie w domowych piecach paliwami niskiej jakości.
Jednym ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, są systemy solarne. Instalując panele fotowoltaiczne w swoim domu, do minimum ograniczamy swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki panelom fotowoltaicznym można produkować energię elektryczną całkiem za darmo. Urządzenia te pobierają promienie słoneczne, które następnie są zamieniane na energię elektryczną. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. Z tego powodu tak duża liczba osób podejmuje decyzję o tym, by zamontować panele słoneczne w swoim gospodarstwie domowym.
Odnawialne a nieodnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii posiadają szereg zalet, które wyróżniają je na tle tych nieodnawialnych. Klasyczne źrodła prądu przyczyniają się do zwiększania zanieczyszczenia powietrza, a jednocześnie są o wiele droższe. Panele fotowoltaiczne w województwie podkarpackim umożliwiają nam produkcję prądu na własny użytek. To sprawia, że ilość prądu pobieranego z sieci można ograniczyć do minimum. Dodatkowo, gdy nie będziemy w stanie zużyć całego prądu wytworzonego przez nasz zestaw fotowoltaiczny będziemy mogli oddać go do sieci oraz odebrać go w trakcie zimy, gdy aktywność słońca jest o wiele mniejsza.
Jednym z najważniejszych atutów odnawialnych źródeł energii jest również ogromna przewaga ekologiczna. Panele fotowoltaiczne nie przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy województwa podkarpackiego, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, przyczynią się w ogromnym stopniu do zmniejszenia niezwykle negatywnego zjawiska, jakim jest smog.
Fotowoltaika – dofinansowania na Podkarpaciu
Aby każdy obywatel miał równy dostęp do paneli fotowoltaicznych, powstał rządowy program pod nazwą “Czyste powietrze”. Podstawowym celem, jaki przyświeca temu programowi, jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego oraz popularyzowanie wiedzy odnośnie walorów płynących z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych. Program daje nam możliwość ubiegania się o dotację do instalacji systemów solarnych w istniejących lub budowanych domach jednorodzinnych.
Mieszkańcy województwa podkarpackiego mogą otrzymać między innymi dotacje na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Szczegółowych informacji odnośnie aktualnych wymogów wobec wnioskodawców udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.