Fotowoltaika – Podlaskie. Sposób na niższe rachunki za prąd
Fotowoltaika w województwie podlaskim cały czas zyskuje na popularności. Wynika to z tego, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z zanieczyszczania środowiska naturalnego. Smog to pojęcie, które jest znane na szeroką skalę. Tworzy się on na skutek palenia w piecach materiałami złej jakości oraz na skutek działalności elektrowni i kopalni węglowych. Sposobem na walkę z zanieczyszczeniem są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim można pozyskiwać energię w sposób całkowicie ekologiczny. Panele fotowoltaiczne można mieć w swoim domu dzięki systemowi dotacji, który działa w Polsce od kilku lat.
W chwili obecnej panele słoneczne instaluje się zarówno w instytucjach, firmach oraz w domach jednorodzinnych. Dostęp do nowoczesnych paneli słonecznych ma dzisiaj praktycznie każdy z nas – są one na wyciągnięcie ręki. Rządowy program o nazwie „Czyste powietrze” sprawia, że już na pierwszy rzut oka widać, że w podlaskich gminach i miastach jest znacznie więcej instalacji fotowoltaicznych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nie zatruwa się środowiska, a dodatkowo można również zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy w domowym budżecie. Żywotność instalacji fotowoltaicznych wynosi około 25-35 lat w zależności od jego ceny oraz sposobu eksploatacji.
Fotowoltaika – co to takiego?
Technologia fotowoltaiczna pozwala na pozyskiwanie energii ze słońca. Specjalne panele zbierają promienie słoneczne, które następnie zamieniane są na energię elektryczną. Z tego względu decydując się na zainwestowanie w zestawy fotowoltaiczne, należy pamiętać o tym, aby postawić je w bardzo dobrze nasłonecznionym miejscu. W innym przypadku montaż paneli fotowoltaicznych może okazać się nieopłacalny.
Fotowoltaika zaliczana jest do grona najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu technologii. Panele fotowoltaiczne cechują się prostotą wykorzystania oraz samych instalacji. To powoduje, iż można wykorzystywać je zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych. Osoby inwestujące w to źródło energii powinny mieć na uwadze, aby instalacje fotowoltaiczne stawiać w mocno nasłonecznionym miejscu. Warto pamiętać o tym, aby był to dach skierowany na południe, którego kąt wynosi 35 stopni.
Panele słoneczne – jakie są ich zalety?
Systemy solarne, zestawy fotowoltaiczne czy panele fotowoltaiczne wyróżniają się szeregiem zalet, które powodują, że tak duża liczba osób decyduje się na ich zakup. W tej chwili taka inwestycja jest o wiele łatwiejsza, ponieważ istnieje system dofinansowań na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Jedną z najważniejszych zalet zainwestowania w zestawy fotowoltaiczne jest fakt, iż dzięki temu można osiągnąć samowystarczalność oraz niezależność.
Inwestorzy samodzielnie określają swoje zapotrzebowanie oraz dobierają takie panele fotowoltaiczne, które będą odpowiadały ich oczekiwaniom. Oprócz tego, prosumenci mogą liczyć na pomoc ze strony zakładów energetycznych. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, mają one obowiązek przyłączenia się do mikroinstalacji a także poniesienia części kosztów. To wszystko sprawia, że ograniczenia w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych są naprawdę małe, zaś liczba atutów takiego rozwiązania jest naprawdę imponująca. To wszystko powoduje, że panele fotowoltaiczne wybiera coraz więcej świadomych konsumentów.
Prosument – podlaskie. Dotacje do paneli fotowoltaicznych w województwie podlaskim
Władze województwa podlaskiego stworzyły Regionalny Program Operacyjny, w ramach którego przyjmowane są wnioski do zadania pod nazwą “Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii”. Do programu mogą zgłaszać się samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, grupy producenckie oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Dzięki programowi ilość paneli fotowoltaicznych nieustannie się powiększa.