Fotowoltaika – zachodniopomorskie. Panele fotowoltaiczne, czyli zeroemisyjne źródło energii
Fotowoltaika w Polsce cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, również wśród mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Podróżując po największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Szczecin czy Bydgoszcz, gołym okiem można zauważyć, że panele solarne są montowane o wiele częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu. W tej chwili panele słoneczne montują zarówno instytucje, przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Czysta i ekologiczna energia ceniona jest przez wszystkich, którym zależy na zlikwidowaniu niezwykle szkodliwego zjawiska smogu. W tej chwili bezpieczna energia jest na wyciągnięcie ręki każdego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego.
Kilka lat temu powstał duży program dofinansowań do zestawów fotowoltaicznych, dzięki któremu można otrzymać zwrot środków z tytułu poniesionej inwestycji. Nowoczesne systemy fotowoltaiczne są bardzo popularne na całym świecie. Teraz o wiele chętniej inwestują w nie Polacy. Panele fotowoltaiczne to nie tylko czyste środowisko, ale także ogromne oszczędności dla domowego budżetu.
Panele fotowoltaiczne – zachodniopomorskie. Jaki jest wpływ paneli fotowoltaicznych na środowisko naturalne?
Dbałość o środowisko naturalne w XXI wieku jest kwestią priorytetową. Wiedzą o tym zarówno dzieci, jak i dorośli. Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, spędza sen z powiek władzom centralnym i samorządowym. Mieszkańcy województwa zachodnio-pomorskiego również muszą borykać się ze smogiem, który przyczynia się do wzrostu zachorowalności na schorzenia układu oddechowego. Wśród źródeł zanieczyszczeń wymienia się przede wszystkim domowe piece oraz elektrownie węglowe. Produkcja prądu w naszym kraju oparta jest przede wszystkim na węglu.
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii zauważalny jest gołym okiem. Wśród najpopularniejszych źródeł tego typu eksperci wymieniają właśnie panele fotowoltaiczne. Panele solarne są w 100% ekologiczne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Jedyne, co potrzebne jest do zainstalowania panela fotowoltaicznego, to odpowiednio naświetlone miejsce oraz środki finansowe.
Panele fotowoltaiczne – w czym tkwi ich przewaga?
Fotowoltaika w porównaniu z klasycznymi źródłami prądu pozwala na zaoszczędzenie ogromnych ilości pieniędzy. Dzięki nim można uruchomić na swojej posesji produkcję prądu dla własnych potrzeb, a jednocześnie zmniejszyć ilości prądu, które są pobierane z sieci. Oprócz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, ogromnym atutem paneli fotowoltaicznych jest również fakt, iż przyczyniają się one do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy województwa zachodnio-pomorskiego mogą inwestować w ten doskonały, zeroemisyjny sposób energii dzięki dofinansowaniom.
Aby móc otrzymać dofinansowanie na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych, należy złożyć specjalny wniosek. Do wniosku trzeba jeszcze dołączyć certyfikat, poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz projekt instalacji fotowoltaicznej. W projekcie musi być licznik wytworzonej energii, parametry techniczne, opis oraz schemat. Projekty muszą wykonywać oczywiście wyłącznie osoby, które posiadają specjalne kwalifikacje. W innym przypadku złożone wnioski zostaną odrzucone. Zanim złożymy wniosek, warto również dokładnie sprawdzić, które instytucje prowadzą dotacje na instalacje fotowoltaiczne oraz w jak dużym zakresie.
Prosument – zachodniopomorskie. Zestawy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim. Jakie dofinansowania są w Szczecinie?
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą korzystać z systemu dofinansowań, który stworzył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przyjmuje on wnioski o udzielanie pożyczek. W ramach pożyczki można otrzymać do 30% na instalacje fotowoltaiczne, do 50% na kotły na pellet oraz do 50% na pompy ciepła.