Fotowoltaika – pomorskie. Rosnąca popularność fotowoltaiki
Fotowoltaika to technologia, która czerpie energię ze słońca, zatem umożliwia ona wykorzystanie naturalnego zasobu środowiska. Z roku na rok coraz więcej osób o niej wie i rozważa taki zakup. Prąd produkowany w ten sposób może zostać odsprzedany do zakładu energetycznego lub wykorzystany do własnych celów przed inwestora.
Zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych to bardzo opłacalne rozwiązanie – jest to dobre dla naturalnego środowiska oraz daje oszczędność inwestorowi. Zostały także uruchomione w ostatnich latach dotacje na fotowoltaikę. Ich zadaniem jest wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. W województwie pomorskim można otrzymać bardzo korzystne dofinansowanie. Inwestorzy, dokonując zakupu urządzeń fotowoltaicznych, dostają naprawdę duży zwrot za ten wydatek.
Systemy solarne – pomorskie. Jakie płyną korzyści z tego rozwiązania?
Fotowoltaika to jedno z niewielu tak bardzo przyjaznych środowisku rozwiązań na rynku energetycznym. Trzeba jednak pamiętać, że systemy solarne mają dużo innych zalet, szczególnie do użytkownika. Jedną z najważniejszych jest niezależność oraz samowystarczalność. Energia płynąca ze słońca to nie tylko ciepło, ale też i światło, które w Polsce każdego roku umożliwia osiągnięcie średnio około 4000kWh. Jest to zadowalająca miara uzysku energetycznego.
Panele słoneczne to bardzo dobra inwestycja, gdyż początkowy wydatek jest w krótkim czasie rekompensowany znacznie niższymi kosztami opłat za energię, bez degradacji środowiska. Jest to powodem, dla którego światowe prawodawstwo przewiduje bardzo korzystne regulacje, szczególnie dla podmiotów gospodarczych. Wliczają się w to na przykład ulgi podatkowe, projekty rozwojowe oraz dofinansowania.
Panele fotowoltaiczne – pomorskie. Działanie fotowoltaiki
Warto wiedzieć, że należy przemyśleć miejsce, w jakim zostaną umieszczone panele słoneczne. Trzeba zwracać uwagę na to, czy nie jest ono zasłonięte przez drzewa lub inne budynki. Powinno być ono dobrze nasłonecznione. Natomiast montaż instalacji fotowoltaicznej powinien się odbyć na dachu, w stronę południa, najlepiej pod odpowiednim kątem – 35 stopni. Panele słoneczne umożliwiają ciągłe wytwarzanie prądu.
Ważną kwestią jest to, że fotowoltaika to zupełnie coś innego, niż kolektory słoneczne. Mimo iż wyglądają one podobnie i korzystają z energii słonecznej, to między nimi nie ma więcej podobieństw. Panele słoneczne zamieniają energię płynącą ze słońca na prąd, natomiast kolektory odpowiadają za podgrzewanie wody użytkowej. Fotowoltaika działa nawet wtedy, kiedy występuje częściowa ekspozycja na słońce – wykorzystywane jest promieniowanie rozbite i rozproszone.
Prosument – pomorskie. Jak otrzymać dotację na instalacje solarne?
W Polsce coraz popularniejsze są odnawialne źródła energii. Jest to głównie zasługa rosnącej świadomości inwestorów o ochronie środowiska, ale też możliwość dotacji na fotowoltaikę, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Coraz więcej inwestorów posiada co najmniej dwie instalacje OZE. Dzięki temu dużo się oszczędza, jednocześnie nie zanieczyszczając środowiska. Możliwe jest dowolne łączenie ze sobą instalacji OZE, ale przedtem warto się dowiedzieć, co będzie najbardziej korzystnym połączeniem. Przykładowo, kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne zapewnią inwestorowi energię elektryczną, jak i ciepłą wodę użytkową – wszystko to dzięki energii słonecznej. Jeśli chodzi o pompę ciepła, to gwarantuje ona spore oszczędności na ogrzewaniu, które będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii i nie będzie miało żadnego wpływu na zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, mechaniczna wentylacja zagwarantuje odzysk ciepła z wykorzystanego z domu powietrza. W województwie pomorskim nie ma dotacji na fotowoltaikę dla osób fizycznych. O nią mogą się starać przedsiębiorcy. Dofinansowanie ma postać pożyczki w wielkości do 80% środków. Maksymalny okres spłaty to 6 lat, natomiast oprocentowanie w skali roku to 3%. Inwestor może dostać umorzenie 15% wziętego kredytu.