Farmy fotowoltaiczne
Dzięki temu, że farmy fotowoltaiczne za pomocą ogniw fotowoltaicznych zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny nastąpił szybki rozwój technologii i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu. Farmy te są niezawodnym i ekologicznym źródłem energii, które nie produkuje żadnych zanieczyszczeń, nie powoduje hałasu i nie wymaga dużych nakładów pracy.
Źródła odnawialne stanowią coraz większy procent w ilości wytwarzanego w Polsce prądu. Farmy fotowoltaiczne, które również są ich częścią, zyskują coraz większe zainteresowanie. Z roku na rok powstają kolejne farmy solarne, co pozwala prognozować, że w najbliższych latach to właśnie one będą głównym źródłem odnawialnej energii w Polsce.
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Farmy fotowoltaiczne to instalacje naziemne produkujące prąd o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Źródłem energii elektrycznej jest tutaj promieniowanie słoneczne. Sam prąd wytwarzany jest na pojedynczych ogniwach, które połączone są w większe panele o powierzchni nieco ponad 1 metra kwadratowego.
Jeżeli kilka paneli połączymy szeregowo, możemy mówić o farmie fotowoltaicznej. Małe farmy mogą być instalowane na przykład na spadzistych dachach domów jednorodzinnych. Jeżeli chcemy stworzyć większą instalację lub powierzchnia dachu nie nadaje się do instalacji paneli, można zainstalować je na gruncie. Wystarczy znaleźć odpowiednio nasłonecznione miejsce.
Jak działa farma fotowoltaiczna?
Mimo, że sam proces powstawania prądu jest bardzo prosty i wymaga jedynie światła słonecznego, to aby móc czerpać prąd elektryczny nie wystarczą same panele. Prąd uzyskany z elektrowni fotowoltaicznej musi mieć parametry takie same jak prąd pochodzący z sieci – dlatego niezbędne jest urządzenie zwane falownikiem.
Falownik odczytuje napięcie, fazę oraz częstotliwość przebiegu, a następnie przetwarza energię czerpaną z paneli fotowoltaicznych w taką o parametrach identycznych jak w energii czerpanej z sieci – dzięki temu możemy wykorzystać ją w urządzeniach elektrycznych. Domowe farmy fotowoltaiczne wyposażone są również w tak zwany licznik dwukierunkowy. Latem, gdy farma produkuje nadwyżki prądu, jest on odprowadzany do sieci. Licznik wówczas cofa się. Z kolei zimą, gdy nasza domowa elektrownia wytwarza mniej prądu, możemy pobrać go z sieci. Dzięki licznikom dwukierunkowym z łatwością możemy zbilansować ilość nadwyżek i prąd pobierany z sieci. W ten sposób zapłacimy jedynie za część przewyższającą wyprodukowane nadwyżki.
Odnawialne źródła energii a zyski
Farmy fotowoltaiczne są najlepszym przykładem inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki ustawie z 20 lutego 2015 roku każdy w Polsce może założyć własną farmę fotowoltaiczną. Dzięki temu można produkować prąd na potrzeby własne i na sprzedaż. Założenie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie uzyskania warunków technicznych przyłączenia do sieci.
Chcąc założyć własną farmę fotowoltaiczną należy sprawdzić, czy mamy dostępną odpowiednią ilość miejsca. Panele słoneczne można zainstalować na dachach o dużej powierzchni lub bezpośrednio na gruncie. Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy około 40 kW pozwoli na produkcję ponad 38 tys. kWh prądu rocznie. Przy szacunkowej cenie za 1 kW prądu na poziomie 1,1 zł, farma fotowoltaiczna wyprodukuje prąd za około 40 tysięcy złotych rocznie.
Czy to się opłaca?
Wielu inwestorów zastanawia się czy budowa farmy fotowoltaicznej jest opłacalna. Biorąc pod uwagę liczne dotacje finansowane ze środków unijnych lub krajowych programów wspierających odnawialne źródła energii można stwierdzić, że fotowoltaika w Polsce jest opłacalna. Dofinansowania do farm fotowoltaicznych są dostępne na szczeblach lokalnych w najróżniejszych formach.
Każde województwo ma swój własny program oparty na innych zasadach i umożliwiający zdobycie różnych kwot dofinansowania. Od niskooprocentowanych pożyczek, z możliwością umorzenia części inwestycji, aż po dotacje pokrywające określoną część kosztów. Farmy fotowoltaiczne nie wymagają dużych nakładów pracy czy też innych środków, dlatego taka inwestycja zwraca się w kilka lat, a w kolejnych przynosić spore zyski.
Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych
Farmy fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych gospodarstw, które zużywają mnóstwo prądu, ale mają również odpowiednią powierzchnię, którą można przeznaczyć pod instalacje paneli fotowoltaicznych. Dzisiejsze gospodarstwa rolne są coraz bardziej zmechanizowane, a więc potrzebują coraz większych ilości prądu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej, gospodarstwo może stać się niezależne od dostawców prądu.
Produkcja prądu pochodzącego z własnych paneli fotowoltaicznych może znacznie obniżyć rachunki za prąd, a dzięki temu inwestycja zwróci się już w kilka lat, a w następnych przyniesie ogromny zysk. Takie rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, pomoże rozwijać i jeszcze bardziej unowocześniać gospodarstwo. Dodatkowo, co w rolnictwie jest bardzo istotne, nowoczesność łączy się tu z ekologią i pomaga chronić środowisko naturalne.