Fotowoltaika w Małopolsce – pierwszy krok ku ekologii
Fotowoltaika i Małopolska od lat prężnie się rozwijają. Ten region Polski aktywnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii i instalację paneli fotowoltaicznych. Dzięki takim ogniwom, można uzyskać ekologiczną, przyjazną środowisku energię elektryczną, która pochodzi wprost ze słońca i nie emituje żadnych zanieczyszczeń ani hałasu. Teraz takie nowoczesne rozwiązania są dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Instalacje fotowoltaiczne dostępne są dla osób prywatnych, a rozwój technologii powoduje obniżenie kosztów ich instalacji. Wsparcie umożliwia również rządowy projekt „Czyste powietrze”, który umożliwia zdobycie dofinansowania do modernizacji i instalacji paneli solarnych w domach jednorodzinnych już istniejących lub takich, które dopiero powstają.
Jak wpływa na środowisko fotowoltaika w Małopolsce?
Oprócz dużych oszczędności, fotowoltaika oferuje nam coś jeszcze. Jest to w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska źródło prądu elektrycznego. Jego źródło pochodzi ze światła słonecznego, nie ma więc obaw o zużywanie surowców naturalnych, bądź produkcję szkodliwych substancji jako produktów ubocznych, jak to się dzieje w przypadku elektrowni węglowych.
Same panele po zużyciu można poddać recyklingowi, co zmniejsza ilość odpadów. Wytwarzany prąd obniża zużycie energii z sieci i w ten sposób widocznie zmniejsza wysokość rachunków. Choć koszt inwestycji może wydawać się wysoki, dzięki dofinansowaniom zwraca się już w kilka lat, a w kolejnych przynosi spore oszczędności.
Dlaczego to rozwiązanie jest opłacalne?
Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej większość osób zastanawia się, czy jest na tyle wydajna, aby inwestycja szybko się zwróciła. W przypadku województwa małopolskiego instalacje są wyjątkowo wydajne za sprawą spadzistych dachów. Duże powierzchnie nachylone w stronę słońca zapewniają długi czas nasłoneczniania paneli.
Dłuższy czas nasłonecznienia to z kolei większe ilości wyprodukowanego prądu i większe oszczędności. Jeżeli panele słoneczne nie mogą być zainstalowane na dachu, można zamontować je bezpośrednio na gruncie. Tutaj Małopolska również ma znaczną przewagę nad innymi województwami. Góry i mniejsze wzniesienia są idealnym miejscem do montażu instalacji bezpośrednio na ziemi.
Dotacje dla Małopolski
Aby zdobyć dofinansowanie wystarczy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Termin składania wniosków trwa od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 r. W ramach dofinansowania przyznawane są środki między innymi na instalację ogniw fotowoltaicznych. Małopolska umożliwia w ten sposób szerszy dostęp do nowoczesnych technologii, a także obniżenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej. Program ma również poprawić jakość środowiska.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mieszkańcy 10 gmin, należących do klastra energii „Biała – Ropa”, będą mogli również skorzystać z Unijnych dotacji na instalacje systemów fotowoltaicznych, zestawów kolektorów słonecznych i pomp ciepła do centralnej wody użytkowej. Wartość projektu wynosi 36,56 mln zł. Inwestycja zakończy się do połowy przyszłego roku, a w jej ramach zostanie zrealizowanych 2 413 instalacji odnawialnych źródeł energii o całkowitej mocy zainstalowanej 11,34 MW.
Jak wybrać odpowiedni zestaw i instalatorów?
Złożenie wniosku jest pierwszym krokiem do instalacji systemów solarnych. Po otrzymaniu dofinansowania, którego wysokość jest przyznawana indywidualnie, należy wybrać odpowiednich instalatorów. Warto postawić tutaj na sprawdzone firmy, cieszące się dobrą opinią klientów. Instalatorzy pomogą na przykład wybrać optymalną moc instalacji, a także dobrać optymalne umiejscowienie instalacji, dzięki któremu inwestycja będzie opłacalna.
Wybór odpowiedniego zestawu fotowoltaicznego nie jest łatwy, dlatego lepiej pozostawić go profesjonalistom. Firmy zajmujące się fotowoltaiką oferują profesjonalny dobór pełnych zestawów fotowoltaicznych, w których skład wchodzą panele, falowniki, osprzęt, a także mocowania. Wszystkie rozwiązania są starannie dobierane do indywidualnych potrzeb klientów i warunków umożliwiających montaż instalacji.