Mieszkańcy Opola od jakiegoś czasu bardzo intensywnie inwestują w panele fotowoltaiczne. Nie ma się temu co dziwić. Odnawialne źródła energii to doskonały sposób na to, aby dbać o środowisko naturalne. Gdy założymy panele fotowoltaiczne, nie przyczyniamy się do degradacji naszej planety, ponieważ nie korzystamy z konwencjonalnych źródeł energii. Warto wiedzieć, iż w naszym kraju do produkcji prądu wykorzystuje się przede wszystkim węgiel. Kopalnie węgla są jednym z głównych źródeł smogu. Smog to zanieczyszczenia powietrza, które mają ogromny wpływ na zdrowie i życie ludzi.
Od kilku lat system dofinansowań do systemów fotowoltaicznych w Opolu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki temu dostęp do nowoczesnych źródeł energii jest jeszcze szerszy. Rządowy program pod nazwą „Czyste powietrze” sprawia, że liczba instalacji fotowoltaicznych w opolskich domach uległa znacznemu zwiększeniu. Podjęcie decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznych przynosi same korzyści. Dzięki temu można zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy, być niezależnym od dostawców prądu a także nie zanieczyszcza się środowiska.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne? Zestawy solarne – Opole
Technologia fotowoltaiczna to innowacyjne, odnawialne źródło energii. Pozyskuje ona energię z promieni słonecznych. Prąd, który jest produkowany w taki sposób, można wykorzystywać na własny użytek. Każdy, kto posiada na swojej posesji systemy solarne lub panele fotowoltaiczne, może również sprzedawać nadwyżki prądu do zakładów energetycznych. Warto jednak wiedzieć o tym, iż zakup oraz instalacja paneli fotowoltaicznych jest kosztowna. Inwestycje tego typu zwracają się najczęściej po upływie około 10 lat – zależy to oczywiście od zużycia prądu oraz jego ceny. W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, iż ceny prądu mają mocno poszybować w górę. Dlatego też decyzja o zainwestowaniu w systemy solarne będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę.
Wysokie koszty instalacji oraz zakupu paneli fotowoltaicznych nie są jednak dużym problemem, ponieważ od paru lat funkcjonuje rządowy program o nazwie „Czyste powietrze”. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie na zakup oraz zainstalowanie systemów fotowoltaicznych na swojej posesji. Panele fotowoltaiczne w Opolu są także w 100% bezpieczne dla środowiska naturalnego.
W czym tkwi przewaga instalacji fotowoltaicznych?
Jak wskazują eksperci, podstawową zaletą instalacji fotowoltaicznych jest fakt, iż zapewniają nam one po kilku latach ogromną oszczędność pieniędzy. Produkowanie prądu na własny użytek z energii słonecznej to rozwiązanie, które zdobywa coraz szersze uznanie wśród mieszkańców Opola. Oprócz tego, jeśli nie będziemy w stanie zużyć całego wyprodukowanego prądu, można go oddać do sieci, oraz odebrać w trakcie zimy. W miesiącach jesienno-zimowych zużycie prądu przewyższa ilość, jaką instalacja jest w stanie wyprodukować. Jest to oczywiście związane z panującą na zewnątrz pogodą.
Oprócz tego, że panele solarne dają nam ogromne oszczędności w miesięcznych rachunkach, to nie przyczyniają się one do zanieczyszczania powietrza. Mieszkańcy Opola oraz wielu innych polskich miast muszą borykać się ze smogiem. Smog to palący problem, który przyczynia się do zachorowalności na wiele schorzeń układu oddechowego. Dlatego też tak ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie walorów, które wyróżniają odnawialne źródła energii.
Dofinansowania i dotacje do paneli fotowoltaicznych w Opolu
Aby każdy miał łatwy dostęp do instalacji fotowoltaicznych, powstał cały system dofinansowań, dzięki któremu można uzyskać większość środków na przeprowadzenie tej niezwykle ważnej inwestycji. Dotacje na systemy fotowoltaiczne są zwolnione z podatku PIT, a dodatkowo, środki uzyskane w ramach programu „Czyste powietrze” można doliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W województwie opolskim system dofinansowań ma formę pożyczek – powyżej 95% kosztów kwalifikowanych. Gdy spełni się warunki, kredyt może zostać umorzony w maksymalnie 20%.