Fotowoltaika – Rzeszów. Instalacje fotowoltaiczne, czyli sposób na walkę z zanieczyszczeniem środowiska
Odnawialne źródła energii do niedawna większości osób kojarzyły się z drogimi, niewydajnymi rozwiązaniami, w które nie warto inwestować. W chwili obecnej świadomość ekologiczna mieszkańców Rzeszowa wzrosła w sposób znaczący. Społeczeństwo zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem jest zanieczyszczenie powietrza oraz problem smogu. Smog przyczynia się do ogromnego wzrostu zachorowalności na schorzenia układu oddechowego. Inwestując w panele fotowoltaiczne, możemy we własnym zakresie podejmować działania w kierunku poprawy jakości powietrza.
Od kilku lat funkcjonuje w naszym kraju rządowy program pod nazwą „Czyste powietrze”. Dzięki niemu można zamontować w swoim własnym gospodarstwie domowym panele oraz systemy fotowoltaiczne znacznie taniej. Dotacje są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużych dochodów. Dofinansowanie w sposób znaczący obniża koszty związane z zakupem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych w miejscu zamieszkania. W Rzeszowie można starać się o dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Liczba wniosków rośnie z roku na rok, czego efekty zauważyć można na ulicach miasta. Liczba instalacji fotowoltaicznych stale rośnie!
Fotowoltaika – jak to działa?
Czy fotowoltaika to wydajny sposób na produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego przez cały rok? Z pewnością znajdą się osoby, które stwierdzą, że jest to rozwiązanie nieopłacalne oraz nieefektowne. Jest to nieprawda. Warto wiedzieć o tym, że panele fotowoltaiczne mogą być przez nas eksploatowane przez cały rok – również zimą, kiedy słońce emituje mniejszą liczbę promieni. Aby zamontowana instalacja fotowoltaiczna dobrze spełniała swoją rolę, należy umieścić ją w odpowiednim miejscu. Najlepiej, gdy będzie ono dobrze oświetlone. Ponadto, nie może go zasłaniać żadne drzewo ani budynki. Fachowcy zalecają, aby systemy solarne były montowane na dachach skierowanych na południu – najlepiej pod kątek 35 stopni.
Gdy zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, po upływie kilku lat możemy zaoszczędzić naprawdę pokaźne sumy pieniędzy. Uniezależniamy się od zakładów energii elektrycznej lub zmniejszamy koszty pozyskiwania energii z tego źródła. Większość mieszkańców Rzeszowa stara się jednak, aby panele fotowoltaiczne w całości pokrywały ich zapotrzebowanie na energię elektryczną. Są również i tacy, którzy dzięki instalacjom solarnym mają duże nadwyżki prądu. Istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek do dostawców prądu.
Czy eksploatacja paneli solarnych jest droga?
Koszty eksploatacji paneli fotowoltaicznych nie są wysokie. Warto znać ustawę o odnawialnych źródłach energii, która została uchwalona w 2016 roku. Ten akt prawny zawiera szereg niezwykle istotnych dla konsumentów informacji. Jak wskazuje ustawa, osoby inwestujące w panele fotowoltaiczne muszą oddawać nadwyżki energii elektrycznej. Dzięki temu mogą otrzymać opust w momencie, gdy ich zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe. W trakcie cyklu rozliczeniowego do zakładów energetycznych uiszcza się tylko różnicę powstałą między pobraną a oddaną energią.
Systemy fotowoltaiczne w Rzeszowie. Jak dostać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych?
Zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego też powstał rządowy program pod nazwą „Czyste powietrze”. Dzięki niemu można starać się o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek, który będzie zawierał dokumenty takie jak certyfikat, projekt instalacji fotowoltaicznej czy poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Mieszkańcy Rzeszowa mogą otrzymywać dofinansowania w wysokości od 7 tysięcy do 53 tysięcy złotych. Wszystkie uzyskane dotacje są zwolnione z podatku – nie wlicza się ich do przychodów oraz nie uwzględnia się ich w corocznym rozliczeniu PIT. Ponadto, środki uzyskane w ramach rządowego programu o nazwie „Czyste powietrze” można doliczać do kosztów uzyskania przychodu.