Fotowoltaika – Toruń. Czym są panele fotowoltaiczne?
Pod nazwą panele fotowoltaiczne ukryty jest nieskomplikowany proces pozyskiwania energii słonecznej. Panele słoneczne to krzemowe płyty, które coraz częściej można dostrzec na dachach mieszkań albo budynkach danych firm. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna – wiąże się to z tym, iż to rozwiązanie jest połączeniem ekonomii z ekologią. Jest to bardzo korzystna inwestycja, która gwarantuje zwrot części albo całości kosztów za prąd.
Wykorzystywanie energii słonecznej w celu jej zamiany na energię elektryczną innowacyjne rozwiązanie. Światło słoneczne w przeciwieństwie do wyczerpalnych zasobów ziemi jest ciągle dostępne. Koszty energii elektrycznej wciąż rosną, gdyż jest ona pozyskiwana ze spalania węgla pochodzącego z malejących ilości tego surowca. Warto zatem wiedzieć, iż zasoby te wciąż będą się zmniejszać i powodować coraz to nowe podwyżki opłat. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają dymu, a więc nie zanieczyszczają środowiska. Co więcej, w porównaniu do generatorów energii wiatrowej czy wodnej, nie zajmują one tak dużej powierzchni, a także nie emitują żadnych dźwięków, dzięki czemu sporo osób się na nie decyduje.
Ogniwa fotowoltaiczne w Toruniu. Co wchodzi w skład instalacji solarnych?
Panele słoneczne pracują razem z całą instalacją PV, gdyż nie jest możliwe bezpośrednie korzystanie z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych.
Zestaw instalacji solarnej, będący źródłem energii odnawialnej, jest zbudowany z:
- paneli słonecznych – składają się one z ogniw fotowoltaicznych, wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji elektrycznej energii,
- okablowania,
- liczników produkcji energii i zużycia,
- inwertera (falownika) – zmienia on prąd stały na prąd zmienny,
- akumulatora razem z regulatorem ładowania – zależnie od tego, czy jest to niezależna instalacja (off-grid) czy dołączona do sieci elektroenergetycznej (on-grid)
Umiejętne połączenie tych części zapewnia ciągłość i sprawność przesyłu energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne i zasada działania ogniw fotowoltaicznych
Fotowoltaika, będąca odnawialnym źródłem energii, które produkuje prąd, nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Działanie paneli fotowoltaicznych opiera się na zamianie energii słonecznej na energię elektryczną przez ogniwa fotowoltaiczne, które składają się na panele. Najmniejsza jednostka światła, tzw. foton, pada na płytkę krzemową, z której jest zbudowane ogniwo fotowoltaiczne. Krzem pochłania foton i wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu. Ten właśnie ruch to przepływ prądu elektrycznego. Poprzez użycie półprzewodnikowego złącza typu p-n połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej jest możliwe. Takie działania sprawia, że energia słoneczna zamienia się w elektryczną.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, zatem aby móc używać energii elektrycznej należy zainstalować falownik (inwerter). Dzięki niemu prąd stały paneli zostanie zmieniony na prąd zmienny. Instalacje PV są dobrą inwestycją, gdyż nie wytwarzają siarczanów czy dwutlenku węgla i spalin, które zanieczyszczają środowisko. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej obniżamy rachunki za prąd, a korzystanie z niej jest długotrwałe.
Instalacje solarne i dofinansowania na panele słoneczne
Władze województwa kujawsko-pomorskiego zaplanowały zamontowanie około 1,5 tys. zestawów fotowoltaicznych, pomp ciepła lub kolektorów słonecznych w jednorodzinnych domach.
Toruń uzyskał dotacje na zamontowanie fotowoltaik na pięciu gminnych budynkach, głównie szkołach. W Toruniu inwestorzy mają możliwość otrzymania preferencyjnej pożyczki z częściowym umorzeniem. Jej wysokość może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne. Okres spłaty pożyczki powinien wynosić od 4 do 10 lat. Kredyt taki może zostać przyznany osobom fizycznym i także przedsiębiorcom. Dofinansowania na instalacje solarne są przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.